Depremle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve diğer yetkililer hakkında ceza davası

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, onbinlerce kişinin de yaralandığı 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili olarak Avukat Hüseyin Çemşit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun sorumlu olduğu kaydedildi. .

Dilekçede şu iddialarda bulunuldu:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Bu, imar planlarının fay hatları üzerine inşa edilmesini engellemedi. Kontrol ve yönetim görevini ihmal ederek ölüme ve yıkıma neden oldu. Harap olmuş bölgelerde yeterli yalıtımlı çadır veya konteyner sağlamadı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Denetimi altındaki belediyelerin görev ve sorumluluklarını denetlemeyerek belediyelerin hata ve ihmalleri nedeniyle can kayıplarına ve evlerin yıkılmasına neden oldu. Yeterli sayıda arama kurtarma ekibi eğitimli personel sağlayamıyordu. İnsanlar enkaz altındayken, çöp toplama işlemi başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: TSK birliklerinin muharebe alanına geç konuşlandırılması nedeniyle ölü sayısının artması kurtarma çalışmalarının geç yapılmasına neden oldu. Saha çadırlarının kurulması, arka birimlerin (yiyecek, temizlik, ekipman vb.) seferberliğini geciktirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Zor hazırlandı. Pek çok (binlerce) Türk doktorun ülkeyi terk etmesine neden olan bir gezici hastane hazırlamadı. Yabancı unsurlar 2 günde sahra hastaneleri kurabilirken bu bakan sadece izliyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Emrindeki birliklere ana ulaşım yolları ve Hatay havaalanı bilime ve bilime uygun yapılmadı. Bu nedenle hava, kara ve demiryolu ulaşımı sekteye uğradı. Bu da mortalitede artışa neden oldu.

Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri: Fay hatlarının olduğu alanlara hem imar hem de yüksek katlar vermişler. Bilim adamlarını ve raporlarını kasten görmezden geldiler. Mühendis ve mimar odalarının projelerinin ön lisans kontrolleri iptal edildi. Barışçıl imar temelinde yapılmasına izin verdikleri binaların güvenilirliğini kontrol etmediler. Sadece parayı aldılar. Bu sebeple ölüme ve yıkıma sebep oldular.

Yıkılan binaların projesini ve hesabını yapanlar, şartnameye uymadı. Yaptıkları projenin doğru uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmediler.

Yapı denetimleri, yıkılan binaların tasarımlarının şartnameye uygun olup olmadığını, binanın projesine uygun yapılıp yapılmadığını bilime ve bilime uygun olarak kontrol etmemiştir. Ölüm ve yıkım getirdiler.”

“TEPKİCİLİK DAVASI AÇILSIN”

Avukat, “Davranışından şikayet edilen kişilerle ilgili olarak savcılara ait hukuki nitelendirme, yukarıda detaylandırdığımız gerekçeler ve diğer hususların ilgili daireniz tarafından re’sen dikkate alınmasını talep etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili savcılıkların görevleri çerçevesinde yaptıkları soruşturmalar ışığında; Tüm şüpheli TSC m.ch ile ilgili soruşturma eylemlerinin sonuçlarına göre. 22/3’e göre m. Madde 85/2 (kasıtla birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme) gereğince iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasına karar verilmesini ve fıkra gereğince uygun adli kontrol tedbirlerinin alınmasını talep ederim. CMK, zanlıların firar şüphesi olabileceğinden, aldıkları ceza miktarı göz önüne alındığında.”

İlginizi Çekebilir