Depremzedeler için Adalet Bakanlığından Mirasçılık Belgesi

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, depremzedelerin halefiyet belgesi için ülke genelindeki tüm asliye hukuk mahkemeleri ve noterlere başvurabilecekleri açıklandı.

Adalet Bakanlığı, depremden etkilenen vatandaşların ülke genelindeki tüm sulh ceza mahkemeleri ve noterlere mirasçılık belgesi başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, “Afet Bölgelerinde Miras Belgeleri” konusunda Başsavcılık ve notere yazı gönderdi. Haberde, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden çok sayıda vatandaşın etkilendiği hatırlatıldı.

Türk Medeni Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Afetlerden Doğan Hukuki Uyuşmazlıkların Çözümü ve Afet Bölgelerinde Bazı İşlemlerin Kolaylaştırılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de mirasçılık belgesi düzenlenmesine ilişkin hükümlerin ele alındığı maddede, tüm yasal mirasçıların, miras payları ile birlikte gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Miras hakkı belgesinin, kanuni mirasçının kim olduğunu gösteren bir belge olduğuna ve kanunun mirasçılar lehine bir karine oluşturduğuna dikkat çekilen yazıda, mirasçı ile mirasçı arasındaki ilişkinin ne tür olduğuna dikkat çekildi. mirasçılar, mirasçılar miras alabilir veya almayabilir ve mal paylaşımı miras belgesi ile teyit edilir.

ÜLKE ÇAPINDA NE İSTEYEBİLİRSİNİZ

Maddeye göre, olağanüstü hal ilan edilen illerde (OHAL) bulunanlar veya deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illeri terk etmek zorunda kalanlar, tüm illerde mirasçılık başvurusunda bulunabilirler. Sulh Ceza Mahkemeleri. ve ülke genelinde noterler.

Afetlerden Doğan Hukuki Uyuşmazlıkların Çözümü ve Afet Halinde Bazı İşlemlerin Kolaylaştırılmasına Yönelik Kanun Hükmünde Kararname Çıkarılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Çıkarılmasına Dair Kanunda başvuru ve temsil usullerinin basitleştirilmesi ve talep üzerine hukuki yardım alınmasına ilişkin hüküm. Bölgeler dikkate alınacaktır.

Ayrıca, miras hakkına ilişkin belgeler düzenlenirken, öncelikle resmi kayıtlar esas alınacak, resmi kayıtların bulunmaması durumunda ise bunların yerine başka güvenilir deliller konulacaktır.

Kimin daha önce veya sonra öldüğü tespit edilemeyenlerin aynı anda ölü sayılacağı ve aynı anda ölmüş sayıldığı için birbirlerinden miras alınamayacakları dikkate alınacaktır.

İlginizi Çekebilir