DEVA lideri Babacan: “Hükümet yanılıyorsa depremden sonra Türkiye ekonomik kriz yaşar”

DEVA partisi lideri Ali Babakan, “1999 depreminden sonra Kasım 2000 ve Şubat 2001’de krizler yaşandı. Doğru yönetilmezse bu depremden sonra Türkiye’yi bir ekonomik kriz vuracaktır. Bunun ülke için çok kötü sonuçları olacaktır” dedi.

Babajan, Hatay deprem bölgesi Yayladağ bölgesindeki Şenköy’den Halk TV’ye bağlanarak Senem Toluay Ilgaz’ın sorularını yanıtladı:

Türkiye’de depremlerin yol açabileceği ekonomik krizden bahseden Babacan, dış finansmana ihtiyaç olduğunu söyledi. Yeni bir döviz kaynağına ihtiyaç olduğunu söyleyen Babajan, mevcut hükümette depremin toparlanmasının mümkün olmadığını vurguladı. Babacan dedi ki:

“Ülke servet kaybetti. İkincisi, bu çalışma devlet bütçesini etkileyecektir. Üçüncüsü, cari açık ve ülkenin döviz ihtiyacı açısından bakmak gerekecek. Nihayetinde, genel finansman ihtiyaçları açısından görülmelidir. Bu sadece ekonomik bir iş perspektifi. Ekonomik perspektif bizim işimiz. Bu kolay. İnşallah seçimden sonra kolları sıvar ve başarırız. Bu işi kolay ve basit buluyorum.”

“BU ZAMAN ALIYOR AMA…”

“Zaman alacak ama ülke bu yükü taşıyacak. Ama onlara ulaşmak zor. 2018’den bu yana birçok kez düz yolda otobüs deviren ve ekonomik krizlerle karşı karşıya kalan hükümetin böylesine büyük bir ekonomik maliyetle başa çıkıp makroekonomik ve finansal olarak yönetmesine imkan görmüyoruz.”

“EKONOMİK KRİZ TÜRKİYE’Yİ YOK ETTİ”

“1999 depreminden başlayarak 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri yaşandı. Doğru yönetilmezse bu depremden sonra Türkiye’yi bir ekonomik kriz vuracaktır. Bunun ülke için çok ağır sonuçları olur. Nasıl başa çıkacağımızı biliyoruz, yetkin personel yardımı ile yapılır. Yapılacak çok iş var. Her şey nitelikli personel gerektirir. Mesela: “Bu benim hemşerim. “Bu benim oğlumun damadı” diyen görevlerle bu sorunlar çözülemez.

“TAZE BİR DEĞİŞİM KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”

“Depremden sonra ülkeyi tekrar ayağa kaldırmak için yatırım gerekecek. Diyelim ki iş makinesi çalışacak, bu da döviz demek. İnşaat ekipmanı dizel yakıtla çalışacak; para birimi anlamına gelir. Armatür kullanılacak; para birimi anlamına gelir. Çimento, beton kullanılacaksa; para birimi anlamına gelir. Dolayısıyla bu sorun sadece yerli finansmanla çözülemez. Ülkenin yeni bir döviz kaynağına ihtiyacı var.”

“YABANCI FİNANSMANA İHTİYAÇ VAR”

Babajan, Merkez Bankası rezervlerinin sıfırlandığını, altın ve döviz rezervlerinin eksi 65 milyar dolara gerilediğini söyledi.

“2001 krizinden ve 2008-2009 krizinden toparlanmayı organize eden grubun lideriydim. Kusura bakmayın ama biz bir krizi nasıl yöneteceğimizi biliyoruz. Kadroyu biliyoruz. Ülkenin neye ihtiyacı olduğunu da biliyoruz. Evet, iç finansmana ihtiyacımız var ama dış finansmana da ihtiyacımız var. Cari açığı kapatmak ve kapatmak için gereken dövizi bir şekilde sağlaması gerekiyor.”

“PARA 12 KAT FAZLA AMA GÜVENE İHTİYACIM VAR”

“Şu anda dünyada likiditenin tarihsel olarak yüksek seviyelerde olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Merkez bankalarının bilançolarına bakın. Karşılaştıracak olursak, dünyada 2001 krizindekinden tam olarak 11-12 kat daha fazla para var. Para var ama bu para ancak kesin olarak Türkiye’ye gelebilir. İşte dürüst ve yetkin çalışanlar çalıştığında böyle olur. Üstelik bu paranın kredi şeklinde gelmesi de gerekmiyor. Bu para ya yatırım şeklinde ya da doğrudan sermaye olarak Türkiye’ye geliyor. Türkiye büyük bir ülke. Kaynaklar doğru yönetildiğinde ekonomi büyür ve yerli yabancı her türlü kaynak yığınla gelir. Güvene ihtiyacın var.”

“VİNCİMİ PARKA ÇEKTİRDİM”

“Bir saat önce bir vinç operatörü yanıma geldi ve “Antakya’da vincim üzerinde çalışıyordum. Beni durdurdular ve “İzinsiz hiçbir şey yapılamaz” dediler. Musluk anahtarımı alıp parka sürüklediler. Sekizinci gün iş yapmaya başlayabildim” dedi. İlk 48 saatin gerçekten masaya yatırılması gerekiyor. İş makineleri, vinçler, TSK personeli, madenciler neden atıl durumdaydı?”

“HAKLARINI ALMAK İÇİN BURADAYIZ”

“Genç arkadaşımız deprem öncesi tweet attı. – Deprem olabilir. Hayatımı kaybedersem, bana “melek oldum” ya da onun gibi bir şey deme. Lütfen hakkımı arayın” dedi. Onların haklarını savunmak için buradayız.”

“KAÇ ÇADIR İSTENİYOR?”

“Hükümet 1 yılda konut yapacağız dedi. Bu iyi, çabuk yapılması lazım ama bugün vatandaşlarımız bizden çadır istiyor. Ben de Sayın Erdoğan’a soruyorum: Türkiye’de şu anda çadır ihtiyacı nedir? Çadır için kaç talep alıyorsunuz? Çadır talebini kaç günde karşılayabilirsiniz?”

“ANTAKYA’YA ÖZEL PROGRAM”

Şehirlerin kültürel ve tarihi mirasına vurgu yapan Babakan, “Antakya, tarihi mirasımızın çok zengin olduğu, toplumsal yapısının çok özel olduğu, bin yıllık geçmişe sahip, birçok medeniyetin kurulduğu bir topraktır. Her mahallemizin bölgemizin kendine has sosyal yapısını ve kültürünü yaşatacak şekilde yeniden canlandırılması gerekiyor. Antakya’ya özel bir program uygulanması gerekiyor” dedi.

İlginizi Çekebilir