DEVA lideri Babakan: Ortak listenin toplam milletvekili sayısını 18 artırdığını gördük

DEVA lideri Ali Babacan, “DEA’nın ortak listeye katılması ve tek listeyle seçime gidecek olmasının toplam milletvekili sayısını 18 artırdığını gördük. Bu ne demek oluyor; Bu, tek bir oyunun kaybolmaması için tek bir listeden girmek anlamına gelir.

Babajan, ildeki parti genel başkanları toplantısında konuştu.

Seçimlerin önemli bir referandum olduğunu belirten Babajan, iki seçeneğin olduğunu ifade etti: “Demokrasi mi, otoriterlik mi? Sağduyu mu sağduyu mu? Barış mı Kriz mi? Zengin yada fakir? Özgürlük mü, baskı mı? Hukuk mu keyfilik mi? Umut mu yoksa korku mu? Aşk mı öfke mi? Bereketli, huzurlu sofralar; Soğanın kilosu 30 lira mı? Herkesi kucaklayan kapsayıcı bir bakış açısı mı, yoksa kendilerinden olmayan herkese terörist diyen beceriksiz bir dil mi? Dönmek için acele edenlerin mi yoksa dönemeyenlerin mi ülkesi? İlkbahar mı yoksa kış mı? diye sordu.

“KAÇIRDIKLARI ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR…”

Seçimi kaybedeceğine inanan hükümetin bu noktada seçim yasalarıyla oynamaya başladığını belirten Babajan, “Şu anda beklediğimiz de tam olarak bu. Kendileri için hazırladıkları tuzağa bu seçimde düşeceklerdir. Çünkü gördük; Ancak gözden kaçırdıkları çok önemli bir konu var. “Önce Türkiye” diyen taraf biziz. Bizler bu ülke için, bu vatan için her şeyimizi feda etmeye hazır, gerektiğinde şahsi ve parti meselelerimizi bir kenara bırakan siyasi kadrolarız. Bunu hesaplayamadılar, öngöremediler. Ve başardık” dedi.

“CHP’DEN TEKLİF”

Babajan, partisinin CHP listesinden çekilmesiyle ilgili de şu sözleri kullandı:

“Çalışmamızda tek liste ile seçim yapıldığında çok daha fazla sayıda milletvekili seçilmenin mümkün olduğunu gördük. Cumhuriyet Halk Partisi bu analizlerle bize geldi ve şimdiden ilk teklifi yaptı. Herhangi bir partiye gelip “Bunu yapabilir miyiz?”, “Adaylarımız sizin listenizde olabilir mi?” Biz böyle bir teklif yapmadık.

Dinle, bu çok önemli bir detay. Belki yapanlar oldu, biz yapmadık. “Birlikte girsek daha iyi olur bence” dediler. Muhasebe zor bir iş değildir. Hesaplamalara da baktık ve gördük ki sadece DEVA partisinin tek listeyle katılması ve tek listeyle seçime girecek olması toplam milletvekili sayısını 18 kişi artırdı. Bu ne anlama geliyor; tek bir listeden girmek demektir ki tek bir oyun bile kaybolmasın.

Babajan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu seçimde bu mahallelerde, birçok evde insanlar ‘Benim elim AKP’ye gitmez’ diyor. Alçak sesle “Elim SEP’e uzanmıyor”, “Ampule elim uzanmıyor” diyenlerin çok olduğunu çok iyi biliyoruz. İnsanlar, “Bu yoksulluğa, bu yoksulluğa, bu açlığa, bu zulme elim uzanmaz” derler.

Önceki seçimlerde SEP’e oy veren arkadaşlarımla konuşuyorum. Evet, eliniz AK’ye gitmiyor. Çünkü elin fakir olmayacak. Yolsuzluk gitmez. Enflasyon yüzde 100’ü geçmiyor. Sınavı geçen başarılı gençler işsiz iş bulamazken, kimse haksız kazançla servetini arttırmasın. Haksızlığa, hukuksuzluğa, haksızlığa, zulme, zulme gitmeyeceğini biliyorum.”

“ERDOĞAN ARTIK YOK”

Babajan’ın açıklamalarının ana hatları şöyle:

“Eliniz; Sözünden dönen ve çevresindeki spekülatörlere kapılan Recep Tayyip Erdoğan’a gitmez. söz “Artık o günün Erdoğan’ı yok, değişti. Gelin beraber bakalım. İlk gün söz verdiği adaletten, sağduyudan, istişareden döndü. Zihniyetten vazgeçemezsiniz, etmeyeceksiniz de.” Keçiören’de mütevazi bir apartman dairesinden taşınan ve kocaman bir site inşa eden.

“İKİ TEMEL SEÇENEK VAR…”

“SEP partisine bir zamanlar gönül vermiş kardeşlerim; Yüksek sesle umursamadığını biliyorum. Sokaklarda yüksek sesle bağırmaz, sabırla oy verme gününü beklersiniz. O oylama gününde sessizce gidip bu sefer bahsettiğim referandum için salondaki mührü kullanacaksınız. İki ana seçenek var: ya mevcut durum kötüleşmeye devam ediyor ya da Türkiye için yeni bir nefes, yeni bir umut, özgürlük, zenginlik ve adalet.

Özgürlük, adalet, zenginlik tercihimizi ifade eden isimler; Birinci sandıkta Sayın Kılıçdaroğlu, ikinci sandıkta ise DEVA için Cumhuriyet Halk Partisi. Değişime, kaybedensiz zafere oy vereceksiniz. Biz burdayız. Seçimin şafağında sizleri bekliyoruz. Bu büyük yürüyüşte hep birlikte olacağız. Endişelenmeye gerek yok.”

“HÜKÜMET FIRSATLAR İÇİN SÖZ VERİYOR”

“Tarihi seçimlere sadece günler ve saatler kaldı ve hükümet sanki muhalefet ediyormuş gibi vaatler sıralıyor. Eylem planlarımızdan ve Ortak Politika metninden birçok nokta alınmıştır. Sanki bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nden tek imzayla çekilip bu ülkeyi Cumhuriyet tarihinin en yüksek enflasyonuyla terk eden onlar değilmiş gibi… Sanki ülkeyi krize sokan başka bir iktidar. Yıllardır, hepsi 5 yıldan fazla, tıpkı muhalefet partisi gibi hatalarını nasıl düzelteceklerini öneriyor. Krizin nedeni bu krizi çözemez.”

İlginizi Çekebilir