DEVA parti lideri Babacan: Akşener’in kapılarının açık kalmasını sağladık

DEVA parti lideri Babacan, 3 Mart Millet İttifakı toplantısının ardından krize ilişkin açıklamalarda bulundu. Akşener’in farklı düşüncelere sahip olduğunu ve kendisinden “Biz bu işin içinde değiliz” açıklamasını beklemediklerini kaydeden Babacan, Akşener’in kapılarının açık kalmasını sağlayacaklarını da ifade etti.

Babacan, Habertürk’te katıldığı bir programda Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Gündemi değerlendiren Babacan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 3 Mart toplantısının ardından yaptığı açıklamalara değindi.

Babajan’ın açıklamalarının ana hatları şöyle:

(Altıncı tablodaki krizle ilgili) “Çoklu müzakere ortamında tartışmalar oluyor ama geride kalıyor, uzlaşı ve uzlaşı kararları var. Tartıştığımız her konuda kararlarımızı aldığımıza ve kamuoyuna duyurduğumuz seçimlere geldiğimize göre artık tartışmanın bittiğine inanıyorum. Yeni fikirlerin değerlendirmeleri 24 saate kadar yapılmıştır. Herkes tartışmaları dinledi. 3:30 gibi oturduk, 8:00 gibi bitirdik, ortak adayımızı, yol haritamızı açıkladık. Kişileri ve partileri yan yana koyarsanız tüm Türkiye’yi temsil eden bir resim elde edersiniz. İstişare ve mutabakatla ülkeyi yönettiği bir model seçtik.

“ÜRÜNLERİN YARISINI BİZ YAPARKEN…”

Adayın önünde ortak bir metin oluşturduk. Seçimden sonra ne yapacağımız konusunda anlaştık. 2300 puanın yarısını yaparsak o zaman 5 yıl iktidar sürer ve ülke bambaşka bir yere gelir.

Masa devam etti, grup ayağa kalktı, sonra geri döndü. Tablo 5’te durum değerlendirmesi yaptık ama başvuruyu imzalamadık ama basına açıklama yaptık. Pazartesi günü saat 14.00’e kadar İYİ Parti’nin dönüşü için kapıyı açık tuttuk.

Sonunda anlaşıp işi bitirdiğimiz için, tarihçiler daha sonra olanlardan sonuçlar çıkarabilirler. Perşembe günü 6 cumhurbaşkanı ile bir toplantıda oturduk ve ilk kez cumhurbaşkanı adaylarının isimlerini konuşmaya başladık. Aralarında isimler konuşuldu.

Bizi yakınlaştıran en önemli unsur parlamentarizme doğru ilerleme isteğiydi. Bu, mevcut çirkin sistemden kurtulmak ve ülkeye gerçek demokrasiyi getirmek için yapıldı. Meclis 84 maddelik paketi açtığında Anayasa Komisyonuna sunulmaya hazırdır. Binanın temelini sağlam atmamız lazım. Anayasa değişikliği bu binanın temelini oluşturdu. Daha sonra genel politikaların metni oluşturuldu.

AKSENER “BİZİM BİR FİKRİMİZ VAR” DEDİ

Perşembe günü takım oyununda takım kaptanının kim olacağı hakkında konuştuk. Her şey Gültekin Bey ile başladı. Sırasıyla ben, Temel Bey, Ahmet Bey, Kemal Bey ve ardından Meral Hanım konuştuk. İlk defa cumhurbaşkanlarının çoğu Sayın Kemal’in adını açıkça anarak ortak aday olmayı uygun gördüğümüzü söylediler. En son Akşener konuştu, onun başka fikirleri vardı. Partimizin farklı bir görüşü var dedi, onlara anlattı. İlk toplantıda uzlaşma sağlanamadı. 5 imzayla ortak aday mı önerelim yoksa İYİ Parti’ye süre mi verelim?

“FARKLI GÖRÜŞLER NEDENİYLE UZLAŞTIRILAMAZ”

İlk turda tek aday masadan kalksın dedim. Açık bir pozisyonda oturmanız gerekir. Adayımız genel başkanlardan biri olsun dedim. İlk turda Akşener Bey’in görüşü farklı olduğu için uzlaşma sağlanamadı.

ACTIONER GIK KOLEKSİYONU…

İşte bir fikir: O zaman 5 imzayla tek bir adayı açıklasak mı diye sormuştum, bu doğru olmazdı. Sayın Davutoğlu da aynı fikirdeydi. Bir sonraki toplantı genellikle CHP’de yapılır. Bu toplantının ikinci oturumunu burada yapalım dedim. Akşener Bey’e dedim ki: “Durumu değerlendirmek için kaç güne ihtiyacınız var?”

“SOHBET YOĞUN OLURSA ÖĞLE YEMEĞİ OLMAYACAKTIR”

Kimse benden masadan kalkmamı istemedi. Bir şeyi çok kısaca anlatalım çünkü ortak bir anlayış var. Tekrar değerlendirip açıklama yapmak için görüşeceğimizi söyledik. Herkes imzaladı. Konuşma gerginse, akşam yemeği değildir.

“36 SAAT SESSİZLİK”

Ertesi gün masadan kalkacağım anonsunu beklemiyordum. Bunu okuyunca üzüldük, açıklama, üslup saldırgandı. Dürtüsel ve duygusal görünmüyoruz. Bu, İYİ kısımda olmaması gereken ama anlaşılması gereken bir tarzdır. Arkadaşlarımıza herhangi bir açıklama yapmayız dedik. 36 saat sessiz kaldık. Ama yalan beyanlara karşı sessiz kalsak da bu kimsenin umurunda olmaz ve buna izin vermemeliyiz.

İlginizi Çekebilir