Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı Blinken ile Beştepe’de bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD yönetimi F-16 talebimizi destekliyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ana hatları şöyle:

“Depremden sonra ABD’den destek ve başsağlığı mesajları aldık. Değerli meslektaşım Blinken de ziyaretinden önce iki kez telefonla arayıp destek verdi. Dün depremden etkilenen bölgelerde denetimler gerçekleştirdik. ABD ile geniş bir gündemimiz var. Kolektif mekanizma toplantılarını yılda iki kez yapmak istiyoruz. Sorunları ve görevleri etkili bir şekilde çözmek istiyoruz. 100 milyar dolar hedefine ulaşmayı hedefliyoruz.

“KOGRESİNİN DESTEKLEYİCİ BİR ROL OLMASINI BEKLİYORUZ”

“ABD ile kapsamlı bir ajandamız var. Geçen ay Stratejik Mekanizma toplantısını yaptık. Ekonomi ve ticaret pozitif gündemimizin en önemli konularından biri. Askeri ilişkilerimiz, stratejik ortaklığımızın önemli yönlerinden biridir. Ancak tek taraflı yaptırımlar nedeniyle savunma sanayinde sıkıntılar yaşıyoruz.

ABD yönetimi F-16 talebimizi destekliyor. Kongreden resmi tebligat talep ediyoruz. Bazı çevreler, Kongre’de bu sürecin geciktirilmemesi veya oyalanmaması gerektiğine inanıyor. Kongre’nin destekleyici bir rol oynamasını bekliyoruz. F-16 konusu, ikili ilişkiler açısından da NATO’nun savunma kabiliyeti açısından son derece önemlidir.

“VİZE TALEPİMİZİ GÖNDERDİK”

Vize için bekleme süresi 6 aya kadardır. İletme talebimizi ilettik.

NATO’nun genişlemesini de takdir ettik. İki aday ülkeden (Finlandiya-İsveç) beklentilerimizi değerlendirdik. Üçlü toplantıya ara verdik. Brüksel’de gerçekleşecek. Konu NATO’dan arkadaşlarla görüşülecek.”

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİNİ ANLIYORUZ”

“Başkan Biden’ın dediği gibi Türkiye ile NATO’nun ortak harekât kabiliyeti bizim için her zaman önemlidir” diyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 teslimatlarını desteklemeye devam ettiğini söyledi. ABD sekreteri, “Türkiye’nin güney sınırının güvenliğiyle ilgili gerçek endişeleri anlıyoruz” dedi.

Blinken’in açıklamalarından öne çıkan noktalar şöyle:

“Amerika Birleşik Devletleri halkı sizi desteklemek için burada. Dün ilk durağım olarak İncirlik Hava Üssü’ne gittim ve yanımda Çavuşoğlu Bey vardı. Hatay’da yıkım gördüm, tarifi çok zor. Yıkımı kelimelerle ifade etmek çok zordur. Başkan Biden hemen yardım emri verdi. Afete müdahale için bölgeye yüzlerce görevli gönderdik. 1.000 ton barınak ve mutfak malzemesi gönderdik. Türkiye bu süreçte uzun bir süreçten geçmek zorunda kalacaktır.

Türkiye ile ortak çıkarlarımız var. Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz ama zor zamanlarda beraberiz. Uluslararası terörle mücadelede Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz. Son derece güçlü ekonomik ilişkilerimiz var.

Genel güvenlik sorunları için her zaman hazırız. Montrö, Karadeniz’in korunması ve Ukrayna kıyılarının korunması için çok önemlidir. ABD, Türkiye’nin uzun süredir devam eden NATO üyeliğini övdü. Türkiye ve ABD de uluslararası terörizm alanında araştırmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkileri çok önemlidir. Türkiye’nin hava gücü NATO için çok önemli.”

“İADE BEKLEMEK HAKKIMIZ”

“Kongre’de Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satma süreci belirsiz. Buna ne zaman karar verilecek?” Blinken sorgulandığında, “Binken Türkiye’yi destekliyor. Müşterek harekat kuvvetleri, Türkiye’nin ve NATO’nun ulusal çıkarları için önemlidir. Onu değerlendiremem. F-16’nın modernizasyonu için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “F-16 ile ilgili beklentilerimizi net bir şekilde dile getirdim. Bir yandan heyetlerimizle kongrede çalışmalarımıza devam ediyoruz. ABD hükümetinden de gerekli desteği bekliyoruz. Bu konuda ortak tavır alınmasını önemli görüyorum. F-35 konusunda biz buna ortak olduk, CAATSA yaptırımları altında Türkiye tek taraflı olarak çıkarıldı. Ödememizin karşılığını beklemeye hakkımız var” dedi.

İlginizi Çekebilir