Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Mısır’da | Haber sitesi PolitikYol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri’nin davetlisi olarak Mısır’a resmi bir ziyarette bulundu. Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Bu sabah Kahire Havalimanı’na iniş yapan Bakan Çavuşoğlu’nu Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı İhab Nasr, Kahire’deki Türk Maslahatgüzarı, Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı.

İKİLİ VE HEYETİLER ARASI GÖRÜŞMELER SONRASI ORTAK BASIN TOPLANTISI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temasları kapsamında Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile baş başa görüşme gerçekleştirecek. Bu toplantıyı heyetler toplantısı izleyecek. Görüşmelerin ardından Çavuşoğlu ve Şükrü ortak basın toplantısı düzenleyecek. Çavuşoğlu, Kahire’deki Türk mezarlığını da ziyaret edecek.

27 Şubat Maraş depremlerinin ardından Bakan Şükrü, dayanışma ve taziyelerini sunmak üzere Türkiye’yi ziyaret ederek Bakan Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, bu ziyaret kapsamında 10 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti. Çavuşoğlu, bu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki tarafın da çıkarınadır” dedi. Mısır da depremden etkilenenler için Türkiye’ye insani yardım gönderdi.

İlginizi Çekebilir