Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Mısır’da: İlişkileri normalleştirme yönünde somut adımlar atmaktan memnuniyet duyuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin davetlisi olarak bugün resmi bir ziyaret için Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Bu sabah Kahire Havalimanı’na iniş yapan Bakan Çavuşoğlu’nu Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı İhab Nasr, Kahire’deki Türk Maslahatgüzarı, Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı. Çavuşoğlu, ülkedeki temasları kapsamında ilk kez Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile yüz yüze görüştü.

ŞÜKRİ: İLİŞKİLERİ İKİ ÜLKENİN ÇIKARLARINA GELİŞTİRMEK

Çavuşoğlu ve Şükrü ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, “Bir an önce iletişimimizin devam etmesini istiyoruz. Yeni iletişim kanallarının açılması çok önemli” diyen Bakan Şükrü, Çavuşoğlu’nun Mısır’da olmasının kendileri için “onur” olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, “Temellerimiz sağlam ve Türkiye ile güçlü ilişkileri yeniden kuracağımızdan eminiz” dedi ve ekledi: “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır.”

ÇAVUŞOĞLU: ÇOK AÇIK, KUTSAL GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİK

Şükrü’nün ardından konuşan Çavuşoğlu, Mısır’ın Maraş merkezde yaşanan depremler sonrası verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Çavuşoğlu, “Mısır’dan önemli yardım geldiğini” ifade ederken, Samih Şükri ile deprem bölgesini inceleme ve yerinde yardım etme fırsatı bulduklarını da hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Doha’da gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatan Çavuşoğlu, iki liderin görüşmeleri için iki bakan atadığını söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için atılan adımlara değinerek, “İlişkilerimizi normalleştirme yolunda somut adımlar atılıyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulunurken, “Tarihi bağlarımız var, aile bağlarımız var” diyerek, “Bugün çok açık ve samimi görüşmeler yaptık. Bunun için Semih kardeşime teşekkür ediyorum.” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelerine ilişkin bilgi paylaştı: “Önümüzdeki süreçte hangi adımları ne zaman atacağımızı da konuşma fırsatı bulduk.”

“Yeniden canlandırılması gereken bazı konular da var”

İki bakanın konuşmalarının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bir gazetecinin “gelecekte normalleşme için hangi adımların atılacağı” sorusuna Çavuşoğlu, “Burada vurgulamadığım bazı konular var. Enerji, diplomatik, askeri ve bölgesel konulardaki istişarelere de burada değinmek istiyorum” dedi. Bakan Çavuşoğlu, “Canlandırılması gereken bazı konular var. “Ekonomiden enerjiye, siyasetten eğitime adım atmamız gerekiyor. Arkadaşlarım bu konuda çalışmaya devam etmek için bir sonraki toplantımıza kadar çalışacaklar” dedi.

Yakın zamanda Türk işadamlarına bir çağrınız var mı? gazeteci. Soruya Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü yanıt verdi: “Türk yatırımının burada olması bizim için çok önemli.” Mısır’da “istihdam yaratmanın önemli” olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Shukri, iki ülke için “kazan-kazan” durumu olacağını söyledi. Mısır Dışişleri Bakanı, “Bu süreci canlandırmak için her türlü çabayı göstereceğiz” diyerek, “doğal gaz üzerinde çalışmalar” ve “teşvik çalışmaları” yürütüldüğü bilgisini paylaştı.

ERDOĞAN-SİSİ NE ZAMAN GÖRÜŞECEK?

“Dokuz yıllık bir aradan bahsettiniz. Normalleşme ile hangi takvim çalışacak? Bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi görüşmesinin ne zaman yapılacağına ilişkin bir soruyu da yanıtlayarak, “Bunun için gerekli hazırlıkları yapacağız” dedi. Yaklaşan seçimlere işaret eden Çavuşoğlu, bu görüşmenin 14 Mayıs seçimlerinden sonra gerçekleşebileceğini söyledi.

11 YILDAN SONRA İLK KEZ: MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI

27 Şubat Maraş depremlerinin ardından Bakan Şükrü, dayanışma ve taziyelerini sunmak üzere Türkiye’yi ziyaret ederek Bakan Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, bu ziyaret kapsamında 10 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti. Çavuşoğlu, bu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki tarafın da çıkarınadır” dedi. Mısır da depremden etkilenenler için Türkiye’ye insani yardım gönderdi. Çavuşoğlu’nun bugün Mısır’a yaptığı ziyaret, bir dışişleri bakanının 11 yıl sonra Mısır’a yaptığı ilk ziyaret oldu.

İlginizi Çekebilir