Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Şükri ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin davetlisi olarak bugün resmi bir ziyaret için Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Bu sabah Kahire Havalimanı’na iniş yapan Bakan Çavuşoğlu’nu Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı İhab Nasr, Kahire’deki Türk Maslahatgüzarı, Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı. Çavuşoğlu, ülkedeki temasları kapsamında ilk kez Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile yüz yüze görüştü.

İKİLİ VE HEYETİLER ARASI GÖRÜŞMELER SONRASI ORTAK BASIN TOPLANTISI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısırlı mevkidaşı Şükrü’nün ikili görüşmesinin ardından heyetler toplantısı başladı. Görüşmelerin ardından Çavuşoğlu ve Şükrü ortak basın toplantısı düzenleyecek. Çavuşoğlu, programı kapsamında Kahire’deki Türk mezarlığını da ziyaret edecek.

27 Şubat Maraş depremlerinin ardından Bakan Şükrü, dayanışma ve taziyelerini sunmak üzere Türkiye’yi ziyaret ederek Bakan Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, bu ziyaret kapsamında 10 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti. Çavuşoğlu, bu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki tarafın da çıkarınadır” dedi. Mısır da depremden etkilenenler için Türkiye’ye insani yardım gönderdi.

İlginizi Çekebilir