Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Pek çok şehri restore edeceğiz; Antakya’nın birçok yerinde, Hatay’ın bazı bölgelerinde, Maraş’ta, Adıyaman’da adeta yeni şehirler kuracağız.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Önceden IPA yardımları azaltılıyordu. Bu fonların depremden etkilenen vatandaşlarımıza yardım ve altyapı çalışmalarında kullanılmasından da bahsettik. Birçok şehri yeniden inşa edeceğiz; Antakya’da, Hatay’ın bazı bölgelerinde, Maraş’ta, Adıyaman’da ve daha birçok yerde adeta yeni şehirler kuracağız. Uluslararası topluluğa bugüne kadar sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz ve gelecekte de etmeye devam edeceğiz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı, Avrupa Konseyi Geçici Başkanı Johan Forssel ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Varheli ve Forssel görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Varheli ve Forssell’e destekleri için teşekkür ederek, depremin başlamasından bu yana büyük bir dayanışma olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, ziyaretleri için konuklarına teşekkür ederek, şunları söyledi: “Depremin ardından birçok AB yetkilisi arayıp başsağlığı diledi ve desteğe ihtiyacımız olup olmadığını sordu. İsveç Dışişleri Bakanı ile de telefonda görüştük. AB toplantıları öncesi bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Talebimiz üzerine AB sivil savunma mekanizması devreye girdi, acil AB yardımı hemen ülkemize gönderildi, 32 arama kurtarma ekibi ve 5 sağlık ekibi gönderildi. 1.750 arama kurtarma ekibinin çalışmasıyla 79 vatandaşımız enkazdan çıkarıldı. İsveç ve Macaristan da dahil olmak üzere 18 AB üye ülkesi ayni yardım gönderdi.”

“PEK ÇOK ŞEHRİ RESMİ YAPACAĞIZ”

Bakan Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjártó’nun önümüzdeki hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirterek, “Toplanan yardımı getirecekler. AB mekanizmaları tarafından 50.000 çadır, 100.000’den fazla battaniye, 50.000 ısıtıcı temin edilerek Türkiye’ye teslim edilmiştir. İsveç, 2.500 yatak için 500 geçici konut bağışladı. İsveç, ülkemizdeki ve Suriye’deki depremzedeler için bir konferans düzenlemeyi planlıyor. Bugün bu konferansla ilgili de görüş alışverişinde bulunduk. Eskiden IRS’de kısaltmalar vardı, zaten bu tür kısaltmaların bir faydası olmadığını söylemiştik, bunu burada da söylemek istiyorum. Bu fonların depremden etkilenen vatandaşlarımıza yardım ve altyapı çalışmalarında kullanılmasından da bahsettik. Birçok şehri yeniden inşa edeceğiz; Antakya’da, Hatay’ın bazı bölgelerinde, Maraş’ta, Adıyaman’da ve daha birçok yerde adeta yeni şehirler kuracağız. Uluslararası topluluğa bugüne kadar sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz ve gelecekte de etmeye devam edeceğiz.”

“PEK ÇOK ÜLKEDEN GÜZEL YARDIMLAR GELİYOR”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “Arama kurtarma yardımı yapan ülke sayısı 102 ülke. 90 ülkeden ekipler geldi. Şu anda 13 ülkeden takımlar sahada oynuyor. Arama kurtarma operasyonlarını tamamlayan ülke grupları geri döndü. 10.000’den fazla arama kurtarma görevlisi ülkemize geldi. Ayrıca birçok ülkeden ayni yardımlar geliyor ve yurt dışı ofislerimizle birlikte Türkiye’ye getirmek için çalışıyoruz.”

“HATAY TEMSİLCİMİZLE HENÜZ İLETİŞİME GEÇMEDİK”

Çavuşoğlu, Hatay’da Rönesans apartmanında kalan Hatay’daki bakanlık temsilcisi Devrim Öztürk’e de henüz telefonla ulaşılmadığını belirterek, “Gitti, işini severek yaptı; ama henüz onunla iletişime geçemedik. Bu binada henüz iletişime geçilemeyen kişiler var. 114.000’in üzerinde çadır taahhüdü aldık. Yurt dışından yaklaşık 58 bin çadır aldık. Yurt dışından 90 binden fazla çadır ülkemize geldi. Sevk edilmesi planlanan çadır sayısı ise 44.000 adettir. Çadır önemlidir; ama biz 1 yıl yeni evler yapılana kadar vatandaşlarımızı çadırlarda tutmak istemiyoruz, konteyner şehirler kurmak istiyoruz. Yurt dışından gelen konteyner sayısı ise 495. Konteyner getirmek o kadar kolay değil, yurt dışından gemilerle gönderiliyor. Yaklaşık 1.000 konteyner yolda ve 10.000 konteynerin Türkiye’ye gelişini planladık. Her ülkeden kampanyalar başlatıldı. Türkiye’de de devletimizin ilgili daireleri her yerde konteyner üretimini teşvik ediyor” dedi.

“TÜRK MİLLETİNİN YANINDAYIZ”

AB Komiseri Oliver Varhelyi, facianın ölçeği karşısında şoke olduklarını belirterek, “Maalesef Türk halkı bunu bizzat yaşamak zorunda kaldı. Türk milletinin yanındayız. Bu yüzden buradayız. Size yardım etmek için buradayız çünkü biz arkadaşız, çünkü biz müttefikiz. Yeterince ifade edebileceğimi sanmıyordum. Benim neslim böyle bir deprem görmedi, böyle bir felaket yaşamadı. 5 Üye Devlet tıbbi ekiplerini gönderdi. Üye Devlet, tüm bu hastaların oraya nakledilebilmesi için uçaklarından birini sağladı. Sahra hastaneleri kuruldu. On sekiz Üye Devlet barınma, tıbbi malzeme, giysi ve diğer pek çok yardım malzemesi gönderdi. Sağladığımız yardım burada bitmiyor. Bölgede her gün bu depremin sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalan insanlar var. Onlar için bu yardım yeterince hızlı olmayabilir.”

AVRUPA KOMİSYONU DESTEĞE HAZIR

En acil ihtiyaçların karşılanması için 5,5 milyon Euro’luk bir imkân sağlandığını hatırlatan Varghei, “Bu tabii ki ilk yardım. Arama kurtarma operasyonlarını da desteklemek için daha fazlasını yapmamız gerektiği açıktır. Bu bağlamda, tüm hasarı onarmak için çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. Bu, büyük bir kurtarma operasyonu gerektirecektir. Belki daha önce kimsenin görmediği bir iyileşme süreci yaşanır. Bu, elbette, şu anda varsayım düzeyindedir. O yüzden şimdi paylaşmak istemiyorum. Bu açıdan bakıldığında hasarın gerçekten önemli olduğunu söyleyebiliriz. Belki buna gücümüz yetmez; Ancak bunun büyük bir kısmını ele alacağımızı söylemek istiyorum. Bu anlamda Avrupa Komisyonu, elindeki tüm yetkileri kullanarak destek vermeye hazırdır.”

“FOTOĞRAFLARDA YIKIM VE ACI GÖRÜYORUZ”

İsveç Uluslararası Kalkınma, İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssel, “Bu korkunç depremden etkilenenlerin yanında olacağımızı söylemek isterim. Aslında burada AB’nin 27 üyesini temsilen bulunuyorum. Mevcut sandalye İsveç’tir. Bu 27 ülke adına şunu söylemek isterim: Bu depremden sonra gerçekten korkunç televizyon görüntüleri gördük. Çok korkunç fotoğraflar gördük. Söze dökülemez bile. Büyük bir kayıp var. Hayatını kaybedenler var. Bu fotoğraflarda yıkımı gördük, acıyı gördük. Hiçbir taziye bu acıyı dindiremez. Ancak bu sınırlar içinde hareket edebiliriz. Bu nedenle bugün buradayız” dedi.

İlginizi Çekebilir