Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tahıl anlaşmasının uzatılması için çaba harcıyoruz

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nın (EAGU-V) ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. “En az gelişmiş ülkelerin sosyal, ekonomik ve çevresel kalkınmadan faydalanmasını sağlayacak bir ortaklıktan, küresel ekonomik ve finansal sistemdeki eşitsizliklerin derinleşmesini önleyecek iş birliğinden ve en az gelişmiş ülkelerin daha güçlü olmasını sağlayacak bir taahhütten bahsediyoruz. geride kalmamış, onların çok ötesinde alınan kararlardan. Bu konuda hem Katar’ın hem de BM’nin üstün çabalarını takdir ediyoruz.”

“YARDIM ELİNİN BÜYÜK BİR FEDA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Türkiye’nin 6 Şubat’ta iki büyük depremle sarsıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, dayanışmanın kendilerine güç kattığını söyledi. Çavuşoğlu, en az gelişmiş ülkelerin zor zamanlarda Türkiye’ye ilk destek veren ve dayanışma gösteren ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Bu yardım eli başlı başına büyük bir fedakarlık olduğunu biliyoruz. Türk milletinin bunu asla unutmayacağını bilmenizi isteriz. Deprem sonrası gösterdiğiniz dayanışma, en gelişmiş ülke olduğunuzu bir kez daha gösterdi.”

“Son gelişmiş ülkeleri kaderine terk edemezsiniz”

Doha’daki bu toplantının uluslararası sistemin baş döndürücü bir hızla değiştiği bir döneme denk geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu değişimler karşısında en savunmasız durumda olanların en az gelişmiş ülkeler olduğunu, kalkınmayı ve kalkınmayı desteklemenin ortak sorumlulukları olduğunu vurguladı. bu ülkelerden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye uzun süredir en az gelişmiş ülkelerin destekçisi olarak üzerine düşeni yapmaya devam ediyor ve etmeye devam edecek.”

Bakan Çavuşoğlu, “En az gelişmiş ülkeleri kaderine terk edemeyiz. Vakit kaybetmeden şimdi harekete geçmeliyiz. Her şeyden önce gıda güvenliği çok önemli.”

“TAHIL SÖZLEŞMESİ TÜM HANE HALKI GETİRİR”

Çavuşoğlu, 21. yüzyılda açlığın kökünü kazımaktan hâlâ bu kadar uzak olmanın utanç verici olduğunu belirterek, Türkiye’nin BM ile ortaklaşa hayata geçirdiği İstanbul Tahıl Girişimi’nin başta en az gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyanın dört bir yanında hane halkına katkı sağladığını söyledi. gıda için dünya fiyatlarını düşürerek. Çavuşoğlu, bu girişimin sorunsuz bir şekilde uygulanması ve yaygınlaştırılması için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu ise “dijital ve teknolojik uçurumun birbirinden ayırdığı iki ayrı dünya” ile uzlaşamayacaklarını vurguladı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN ZOR ÜLKELER”

Çavuşoğlu, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir toparlanma için son “Eylem Yılı”nda olduklarını belirterek, “Kaybedecek zamanımız yok. Son olarak, gelişimi engelleyen kısır döngüleri kırmamız gerekiyor. Küresel ekonomik ve finansal sistemde reform yapılmalıdır. Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadelede yeni yollar bulmamız gerekiyor. En az gelişmiş ülkeler, iklim değişikliğine neden olmamalarına rağmen en çok etkilenen ülkeler haline geldi.

Doha Eylem Gündemi’nin İstanbul Gündemi’nin taahhütlerini yerine getirmeye devam ettiğini ve daha fazla dayanıklılık için umut verdiğini kaydeden Çavuşoğlu, herkesi Gündemi benimsemeye ve küresel çapta çabaları artırmaya çağırdı.

İlginizi Çekebilir