Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile telefon görüşmesi yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beni arayarak Yunanistan’ın Tempi kentinde meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerden birinin babası olan bir Yunan vatandaşının geri gönderilmesi talebinin olumlu olduğunu bildirdi. Türkiye’ye olumlu ve hızlı dönüş için meslektaşıma teşekkür ettim. İlgili karar, Türkiye Adalet Bakanı tarafından imzalanmıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile telefon görüşmesi yaptı. Toplantıda, Türkiye’de tutuklu bulunan ve 28 Şubat 2023’te Yunanistan’ın Tempi kentinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden mühendis Nikos Nalmpantis’in babası hakkında Yunanistan’a iade talebine ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

Bakan Dendias, görüşmeyle ilgili bilgileri sosyal medyadan paylaştı; Türkiye’de tutuklu bulunan ve tren kazasında hayatını kaybeden mühendisin babasını iade etme kararı için Çavuşoğlu’na teşekkür etti. Dendias paylaşımında şunları söyledi:

“Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beni aradı ve Tempi kazasında hayatını kaybedenlerden birinin babası olan bir Yunan vatandaşının Yunanistan’a talebinin kabul edildiğini söyledi. Türkiye’ye olumlu ve hızlı dönüş için meslektaşıma teşekkür ettim. Kararı Türkiye Adalet Bakanı imzaladı.”

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’ndaki kaynaklardan alınan bilgiye göre, iki bakanın görüşmesinde konsolosluk konuları da ele alındı.

İlginizi Çekebilir