Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Süleymaniye ile ilgili açıklama: Askeri operasyonlarımız sonuna kadar devam edecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Süleymaniye’ye uçuşların askıya alınmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Uçuştan ABD haberdar. PKK ve PYD, Süleymaniye’nin tamamını kontrol ediyor. Askeri operasyonlarımız sonuna kadar devam edecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mayıs ayı başında Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanları düzeyinde dörtlü bir zirve yapılacağını duyurdu. Çavuşoğlu, Süleymaniye’ye uçuşların durdurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD, uçuştan haberdar. PKK ve PYD, Süleymaniye’nin tamamını kontrol ediyor. Askeri operasyonlarımız sonuna kadar devam edecek” dedi.

Mısır ile ilişkiler hakkında konuşan Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin bu hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Büyükelçi atamaları için çalışmalara başladığımızı söyledik. İsrail ile büyükelçilerin yeniden atanması konusunda anlaştıktan sonra isimleri belirledik. Sonuçta bu aşamadayız. Bunu Mısır Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyareti sırasında açıklayabiliriz. Geldiğinde tavsiyede bulunacağız. Mısır’da çok iyi karşılandık. Ziyaretimiz son derece olumlu geçti. Adım adım somut adımlar atmanın zamanı geldi” dedi.

Çavuşoğlu, ABD’den F-16 alımına ilişkin de şunları söyledi: “ABD yönetimi bu konuda kararlı olursa sorunlar çözülür. Bazı senatörlerin ikna edilmesi gerekiyor. Ön şartlarla F16 almak söz konusu değil” dedi.

İlginizi Çekebilir