Diyalog ortaklığı statüsünü teyit eden Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katıldı.

Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne “diyalog ortağı” olarak katılmaya karar verdi.

Suudi Arabistan’ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) “diyalog ortağı” olarak katılma kararı aldığı açıklandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’ya göre, Bakanlar Kurulu Şanghay İşbirliği Örgütü’nün “diyalog ortağı” olma teklifini onayladı.

Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeki bir diyalog ortağının statüsü, tam üyeliğe ulaşma yolunda bir kilometre taşı ve bir ön adımdır.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Aralık 2022’de Riyad’ı ziyaret etti. Ziyareti sırasında Suudi Arabistan ile Çin arasında “kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması” imzalandı.

ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ORGANİZASYONU

Türkiye’nin “diyalog ortağı” olduğu ŞİÖ, ilk olarak 1996 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan temsilcilerin Çin’in Şanghay kentinde bir araya gelerek Askeri Derinleştirme Anlaşması imzalamasıyla “Şanghay Beşlisi” olarak kuruldu. Sınır bölgelerinde güven.

2001 yılında Özbekistan’ın da katılımıyla “Şangay Beşlisi”nin adı “Şanghay İşbirliği Teşkilatı” olarak değiştirilmiştir. Daha sonra Pakistan ve Hindistan örgüte tam üye olarak kabul edildi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün 8 üyeye ek olarak tam üyelik sürecinde 4 gözlemci üyesi ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 6 diyalog ortağı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir