Domates ihracatı 14 Nisan’a kadar sınırlandırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı domates ihracatını 14 Nisan 2023 tarihine kadar sınırlama kararı aldı. Bazı ülke ve bölgeler için ihracat başvuruları hariç tutulmuştur.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 il tarım ve orman müdürlüğüne, bazı malların ihracatının düzenlenmesine ilişkin “Acele edin” ibaresiyle yazı gönderdi.

Yazıda, son dönemde Türkiye’de domates fiyatlarında yaşanan anormal artış ve 11 ili doğrudan etkileyen doğal afet nedeniyle gıda güvenliği ve fiyat istikrarını sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Bu kapsamda taze ve soğutulmuş domates ihracatının 14 Nisan 2023 tarihine kadar sınırlandırılmasına karar verildi.

Bazı ülke ve bölgeler için ihracat başvuruları hariç tutulmuştur.

Buna göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Filistin ve Azerbaycan’a (Nahçıvan dahil) ihracat başvuruları kısıtlamaya tabi değildir. Ayrıca, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinin Suriye’de güvenlik altındaki bölgelere yapacakları ihracat başvuruları, AFAD, Kızılay veya diğer insani yardım kuruluşları tarafından yapılacak başvurular, Birleşmiş Milletler gibi insani yardım kuruluşlarına yapılacak ihracat başvuruları , Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç, organik ürünler Yabancı bayraklı gemilerin gıda ihtiyacını karşılamak üzere gemi ikramiye firmalarına yapılan ihracat başvuruları ve ürün başına gemi başına 500 kg’ı geçmemek üzere sertifikalı ürün başvuruları Türk denizlerinden transit geçişlerde ve Türk limanlarına uğraklarda kısıtlama uygulanmaz.

Bakanlık veya TAREKS ile irtibata geçilerek başlatılan işlemler de düzenlemeden muaf tutuldu.

Maddede ayrıca “14 Nisan 2023 tarihinden önce GTİP 0702.00 (belirtilenler hariç) domates (taze/soğutulmuş) ihracatına yönelik başvurularda bitki sağlık sertifikası ve/veya sağlık sertifikası düzenlenemeyeceği” belirtildi.

İlginizi Çekebilir