Dörtlü zirve Moskova’da başladı | Haber sitesi PolitikYol

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcılarının Rusya’nın başkenti Moskova’daki görüşmesi ikinci gününde devam ederken, Suriye’den “iç işlerimize karışmama” çağrısı geldi.

Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde Suriye konulu görüşme Rusya’nın başkenti Moskova’da başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda, Bakan Sergey Lavrov’un açılış konuşması yaptığı toplantıda, Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlık etti. Görüşmeye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, İran Dışişleri Bakanı’nın Siyasi Danışmanı Ali Asghar Hacı ve Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Aymen Susan katıldı.

‘DIŞİŞLERİ BAKANI ZİRVESİ ÖNCESİ ZEMİN İNCELEMESİ’

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre görüşme basına kapalı kalırken, Moskova’da yapılacak görüşmeler dört ülke dışişleri bakanlarının beklenen görüşmesi için bir “inceleme” niteliğinde olacak.

Taraflar, bakanların hangi gündemlerle görüşebilecekleri ve hangi işbirliği alanlarını değerlendirebilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunacak.

“İÇ DAHİL MÜDAHALE ETMEYİN

İkinci günü devam eden görüşmelerin ilk gününde Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Susan, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Rusya Devlet Başkanı’nın Özel Temsilcisi Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile bir araya geldi.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın haberine göre, görüşmede iki taraf arasında Suriye, Rusya, İran ve Türkiye dışişleri bakan yardımcılarının dörtlü görüşmesine ilişkin istişare ve koordinasyon gerçekleştirildi. Susan, Rus heyetiyle yaptığı görüşmede, “Suriye’deki yasadışı Türk varlığına son verilmesi, Suriye’nin iç işlerine karışmaması ve terörün her türlüsüyle mücadele edilmesi gerektiğini” belirtti.

Bogdanov, “Rusya, Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini sağlamak için çalışmaya devam ediyor.”

Ne oldu?

15-16 Mart tarihlerinde Moskova’da düzenlenmesi planlanan “dörtlü zirve”nin ertelendiği açıklandı. Görüşmenin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Moskova ziyareti nedeniyle ertelendiği ileri sürüldü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ertelenme gerekçesine ilişkin bir açıklama yaparak, “Ruslar ‘Biz buna hazırlanamayız, erteleyelim’ dediler. Ama Suriye rejimi oradaydı, belki ortak bir karar aldılar. Sonra ‘İleride yaparız’ dediler, biz de ‘tamam’ dedik. Mihail Bogdanov, Çavuşoğlu’na verdiği yanıtta, “bazı ortakların hazır olmaması” nedeniyle dörtlü görüşmenin ertelendiğini söyledi.

Nihayet 3 Nisan’da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moskova’da bakan yardımcıları düzeyinde dörtlü zirvenin başladığını belirten bir açıklama yaptı.

İlginizi Çekebilir