Einstein bilime öncülük etmeye devam ediyor!

Gökbilimciler geçtiğimiz günlerde ilk kez, soyu tükenmiş bir yıldızın kütlesini doğrudan ölçmek için NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullandıklarını duyurdular. En önemli sorun, bu hesabı Albert Einstein’ın genel görelilik kuramına göre yapmış olmalarıdır.

Yerçekimsel mercekleme, uzayı deşifre etmemize yardımcı olur

Albert Einstein tarafından bir asırdan uzun bir süre önce tahmin edilen, yerçekimsel mercekleme adı verilen akıllara durgunluk veren bir kozmik etki, bugün bilim adamlarına rehberlik etmeye devam ediyor. Bu yöntem ilk olarak Güneş dışında izole edilmiş bir yıldızın kütlesini hesaplamak için kullanıldı.

Hubble Uzay Teleskobu tarafından yapılan gözlemlere göre LAWD 37 adlı beyaz cüce, Güneş’in kütlesinin yaklaşık yüzde 56’sını oluşturuyor. Yerçekimsel mercekleme yönteminin daha önceki tahminlerle oldukça tutarlı olan bu değerle çalıştığı rahatlıkla söylenebilir.

NASA devrim niteliğinde bir roket motorunu test etti!

NASA devrim niteliğinde bir roket motorunu test etti!

NASA uzay ajansı devrim niteliğinde yeni bir teknolojiyi test etti. Yeni teknoloji yakıt tüketimini azaltmayı hedefliyor.

Sonuçların teorik rakamlara benzemesi de bilim insanlarının mevcut evren anlayışını pekiştiriyor. Beyaz cüceleri anlamanın uzay araştırmaları için elzem olduğunu iddia eden bilim insanları, yıldızların nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarını söylüyor.

Kütleçekimsel merceklenme, galaksi kümeleri gibi büyük kütleli nesnelerin yarattığı yerçekimi kuvveti altında ışığın bükülmesi olarak açıklanabilir. Kütleçekimsel mercekleme astronomide çok önemli bir yer tutar. Çünkü bu ışık ışınları sayesinde genellikle gözle görülemeyen bazı gök cisimleri gözlenebilmektedir.

Gelecekte, bilim adamları yerçekimsel mercekleme yöntemini kullanarak diğer yıldızlar hakkında bilgi toplamak istiyorlar. LAWD 66 isimli beyaz cüce üzerinde de çalışmaların başladığı aktarılıyor.

Albert Einstein’ın öğretilerinin bir asır sonra bugün hala kullanılıyor olması gerçekten dikkate değer. Peki Albert Einstein’ın çalışmaları ve yerçekimsel mercekleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir