Ekşi Sözlük erişime açıldı | Haber sitesi PolitikYol

“Cumhurbaşkanlığı veya millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Ekşi Sözlük’e erişimin engellenmesi kararı, itirazın kabul edilmesi üzerine Ankara 4. Dünya Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu. Kararın ardından Ekşi Sözlük’e erişim açıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük’e erişimi engelleme kararına bugün Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nden itiraz edildi.

Böylece, “Cumhurbaşkanlığı veya millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Ekşi Sözlük’e erişimin engellenmesi kararı mahkeme tarafından bozuldu. Karar alındıktan sonra sözlük erişime açılmıştır.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, kararı Twitter hesabından duyurdu. Purut, “Ekşi Sözlük’e erişimin engellenmesi kararı şimdi mahkeme tarafından bozuldu. Geçmiş olsun!” dedi.

Ekşi Sözlük, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta ihmal nedeniyle binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan depremin ardından medyanın hedefi haline geldi.

Depremin ardından sözlükte eleştirel yorumlar arttı ve BTK 21 Şubat akşamı aldığı kararla platforma erişimi engelledi.

Aynı akşam Eksy Sözlük’ten yapılan açıklamada, “Merhaba, erişim engelleme kararı olduğunu gördük ama detaylar hakkında bilgimiz yok, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi alır almaz paylaşacağız” dedi. Sözlüğün CEO’su Başak Purut, “Kararın hangi içerikle ilgili olduğunu göremediğimiz için herhangi bir itirazda bulunamıyoruz, ancak karar mahkemeye gittiğinde temyize gidebileceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilir