Emek ve Özgürlükler İttifakı’ndan “aday”ın kararı: Kılıçdaroğlu’na itiraz yok

Emek ve Özgürlük İttifakı, görüşünü Milletler İttifakı başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısıyla açıklayacak. Kulislerde aday gösterilmeyeceği ve Kılıçdaroğlu’nun isminin verileceği yazılıyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı son toplantısında ittifak adı altında seçimlere katılma kararı aldı. Hak kazanan partilerin kendi isim ve logolarını kullanacakları ve yerel düzeyde işbirliği yapılacağı duyurulurken, cumhurbaşkanı adaylığı konusu ileri bir tarihe ertelendi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki pozisyonun daha sonra bir basın toplantısıyla açıklanacağı bildirildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, açıklamanın 23 Mart’tan önce yapılması beklense de CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ziyaretlerinde tavırların netleşmesi bekleniyor. TİP ile görüşen Kılıçdaroğlu’nun yakın zamanda HDP ve EMEP gibi diğer bileşenleri de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunacağı kaydedildi.

İTİRAZ YOK

İttifakın son toplantısında Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ve desteğine karşı çıkan tek bir unsurun olmadığı anlaşıldı. Edinilen bilgiye göre, “makul adaylardan biri” olduğunun altı çizilen Kılıçdaroğlu, doğrudan destek açıklamalarında bulunmayacak.

Bunun yerine aday göstermemek için güç birliği yaptıkları belirtilirken, açıklamada Kılıçdaroğlu’nun belirtileceği belirtildi. Böylece açıklamanın doğrudan Kılıçdaroğlu’na oy istemek için gönderilmeyeceği, hükümetin yenilgiye uğratılması ve oyların bölünmemesi çağrısı şeklinde olacağı vurgulanıyor.

İlginizi Çekebilir