Enerji Bakanlığı: Deprem bölgesinde elektrik ve doğalgaz boru hatlarında sıkıntı yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, depremden etkilenen 11 ilde elektrik hatları ve gaz arzında herhangi bir sorun olmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde meydana gelen depremler, yerleşim yerlerimizin enerji alt yapısını bozdu. Elektrik konusunda TEİAŞ, TEDAŞ ve elektrik dağıtım şirketleri; Doğal gaz konusunda ise BOTAŞ ve gaz dağıtım şirketlerinin yoğun çalışmaları sayesinde şehirlerdeki elektrik ve doğal gaz iletim/dağıtım hatlarındaki sorunlar kısa sürede çözüldü. Şu anda depremden etkilenen 11 ilde elektrik hatları ve gaz arzında herhangi bir sorun yok.

Açıklamada, binalara elektrik ve doğalgaz temini sürecinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AFAD ile koordineli olarak can ve mal güvenliği ön planda tutularak yürütüldüğü belirtildi. Belgede, “Yapılan incelemeler sonucunda sağlam ve hafif hasarlı olduğu tespit edilen binalara doğalgaz ve elektrik veriliyor. Bu evlerde oturan ve dairesinde elektrik ve doğalgaz hizmetlerini kullanamayan vatandaşlarımızın elektrik için 186, doğalgaz için 187’yi araması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir