EPDK’dan doğalgaz ve elektrik şirketlerine garanti ücreti uyarısı

Bu konuda değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; Sigorta primi konusunda depremzedelerimizi sıkıntıya sokmamak için kurum yetkililerinin elektrik ve gaz ikmal, dağıtım ve yetkili tedarikçilerle toplantı yaparak gerekli uyarıları yaptıklarını anlattı.

Yılmaz, “Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Asrın felaketinin ardından hem milletimiz hem de sanayimiz büyük bir dayanışma örneği gösterdi. Umarım yaralarımızı birlikte ve çabuk sararız. Güvenlik için ödeme yapma konusunda firmaları çok net bir şekilde uyardık. Hiç kimse gereksiz kırtasiye malzemeleriyle depremzedelerimizi rahatsız etmesin. Elektrik, doğalgaz ve hatta su faturalarının mobil ekran görüntüsü yeterlidir. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresince depremzedelerimiz kefalet ödemeyecek. Bunun tersini yapan ve depozito isteyen firmalar gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatıyor ve depremzedelerimize ağır bedeller ödetiyor.”

EPDK’nın aldığı karara göre olağanüstü hal kararı verilen ve afet ilan edilen iller depremden etkilendi; e-Devlet platformundan veya herhangi bir sicil dairesinden alınan ikamet (ikamet) geçmişine ilişkin belge, valilik, kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz gibi idari birimlerden gelen yazılar, elektrik faturası, su faturası, doğalgaz abonelikleri gibi belgeleri gösterir. (veya mobil fatura ekran görüntüleri) OHAL süresince abonelerden yeni abonelik işlemlerinde güvenlik ücreti alınmayacaktır.

Deprem öncesi afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik abonesi ve 1,7 milyon doğalgaz abonesi olmasına rağmen bu aboneler elektrik için 420 TL, doğalgaz için 1430 TL asgari güvenlik ücreti ödedi.

İlginizi Çekebilir