Erdemli Halı tarafından Mersin’de oluşturulan geçici barınma bölgesinden 5 bin depremzede yardım aldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Erdemli Halı depremzedeleri almaya devam ediyor. konaklama, kantin, çamaşırhane, revir, psikolojik destek, voleybol ve basketbol sahaları, çocuk oyun alanı ve çocuk servislerinin bulunduğu Erdemli Halı’da geçici konut alanı; Tüm konutlarda olduğu gibi, periyodik olarak bir dişçi minibüsü ve bir berber minibüsü gelir.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 12 ili etkileyen depremin ardından şehirlerinden ayrılarak Mersin’e gelen depremzedeler, büyükşehir belediyesi tarafından kurulan sığınaklarda barındırılıyor. Büyükşehir’in deprem sığınağına çevirdiği Erdemli Halı, bugüne kadar 5 bin depremzedeye hizmet verdi. Şu anda 1202 misafirini ağırlayan Erdemli Halı Otel, depremzedelerin tüm isteklerini yerine getiriyor.

Erdemli Hali’ndeki 105 mağazanın tamamını depremzedelere hizmet amacıyla açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç duyulabilecek tüm sorular için hizmet veriyor. Yemek odası ve çamaşırhanenin yanı sıra gençlerin ve çocukların vakit geçirebileceği voleybol ve basketbol sahaları, oyun parkı ve kreş bulunmaktadır. Ayrıca ilçe halkına haftanın 7 günü doktor ve hemşirelerle revir hizmeti verilmektedir. Hastaneye ulaşmak isteyen depremzedelere ulaşım hizmetinin de verildiği Hal Tesisi’nde vatandaşların ihtiyacı olan reçeteli ilaçlar da eczaneden temin ediliyor.

Mersin depreminin yaralarını sarmaya çalışan depremzedeler, kendilerine sunulan hizmetlerle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta, psikolog ve PDR uzmanları tarafından sağlanan acil psikolojik destek ile yaşadıkları travmayı unutmaya çalışmaktadırlar.

Erdemli Halı geçici barınma alanının yanı sıra tüm yerleşim yerlerinde gezici diş polikliniği ve gezici kuaför düzenli olarak hizmet vermektedir.

Erdemli-Khali’de saklanan depremzedeler için başkentin gezici diş hekimliği aracı periyodik olarak gelerek burada vatandaşlarımızın ağız ve diş muayene, bakım ve tedavilerini yapıyor.

Hal’e periyodik olarak gelen bir diğer hizmet ise “Mobil Berber Aracı”dır. Çocuklar ayrıca, erkekler ve kadınlar için ayrı bölümleri olan ve saç kesimi, saç boyama, tıraş, tırnak ve ayak bakımı ve cilt bakımı sağlayan gezici berberden de yararlanmaktadır.

Erdemli büyükşehir belediyesi koordinatörü Vedat Uzunbağ, konaklamada bin 202 misafir ağırladıklarını söyledi. Gidenlerle yeni gelenlerle birlikte yaklaşık 5 bin depremzedeye hizmet verdiklerini söyleyen Uzunbağ, depremzedelerin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Uzunbağ, gezici diş polikliniği ve gezici kuaförün periyodik olarak tüm konaklama bölgelerini gezdiğini, ayrıca Erdemli Hali’nde kurulan geçici konaklama bölgesini de ziyaret ettiğini söyledi. Çocuklar, yaşlılar, orta yaşlılar, farklı yaş gruplarından insanlar var. Diş tedavisine de ihtiyaçları var. Diş ağrısıyla yatağa gidemeyen insanlar var. Büyükşehir belediyemizin mobil diş arabası zaten burada. Diş hekimi gözetiminde her türlü ağrılı diş tedavilerini, dolguları, çekimleri yapabilirler. Bay ve bayan berberlerimizin bulunduğu araç da bugün bölgemizde” dedi.

Bölgede çocuk oyun alanı, voleybol ve basketbol sahaları, çamaşırhane ve kreş bulunduğunu kaydeden Uzunbağ, psikologların da depremzedelere destek olduğunu belirterek, “Cumartesiden pazara her gün doktorumuz ve hemşiremiz var. Reçeteli ilaçlar eczaneden çalışanlarımız tarafından anında dağıtılarak vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Hemen hastaneye bir araç tahsis edip hastaneye götürüyoruz. Sonuç olarak biz de büyükşehir belediyesi olarak depremzedelerimize sadece üç öğün yemek, bir oda, bir yatak vermekle yetinmeyip, onların sosyal ve psikolojik olarak yaşadıkları tüm travmaları gidermek için çalışıyoruz” dedi.

“6 Şubat’ta meydana gelen depremde çok sayıda yaralı, maddi ve manevi kayıplar yaşadık” diyen Yüksel Berber, Hatay Samandağ’dan geldi. Mersin depreminin yaralarını sarmaya çalışan Berber, Başkan Vahap Seçer’in oluşturduğu sığınak için teşekkür ederek, “Bizi ağırladığımız için minnettarız. Teşekkür ederim. 4-5 gün buradayız. 10 gün boyunca Samandağ bölgesinde çadırsız, o yağmurun çamuru altında, soğukta hayatta kalmaya çalıştık. Sonra bir şekilde buraya geldik. Şans eseri başkentimizin belediye başkanının koordine ettiği bir misafirhanede kaldık. Sağlık, hijyen ve beslenme konusunda her türlü yardımı alabiliriz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Erdemli’de bulunan Hal Tesisi’nde kurulan geçici sığınma evinde kalmak isteyen depremzedeler, Alo 185 uygulaması ve TEKSİN Mersin üzerinden bilgi alarak bu hizmetten yararlanabiliyor.

İlginizi Çekebilir