Et fiyatlarını fahiş belirleyenlere Tekelcilikle Mücadele Dairesi’nden ceza uyarısı

Antimonopoly Ofisi yaptığı açıklamada, fiyat artışının yakından takip edildiğini ve fahiş fiyat uygulayanlara cirosunun yüzde 10’una kadar idari para cezası verileceğini söyledi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Kühle, kırmızı et fiyatındaki artışa ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kühle, son dönemde kamuoyunun gündemini meşgul eden en önemli konulardan birinin kırmızı et fiyatları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle son aylarda kırmızı et fiyatları, ardından gelen sert oran artışları nedeniyle önemli ölçüde arttı. Temel gıda maddesi olan kırmızı et fiyatlarındaki bu artışın Rekabet Kurumu ve diğer ilgili devlet kurumları tarafından yakından takip edildiğine şüphe yoktur. Nitekim Kurumumuz 2022 yılından beri kırmızı et sektöründe faaliyet göstermekte olup, bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler ve işletmeci birlikleri hakkında hâlihazırda kapsamlı soruşturmalar yürütülmektedir. Kırmızı et piyasasını tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde incelemeyi amaçlayan bu çalışmalarda, sektörün hem yapısal ve düzenleyici sorunları hem de bu sektördeki işletmelerin ve işletme birliklerinin pazar davranışları ele alınmaktadır.

UYARI

Kühle, işletmelerin ve işletme birliklerinin davranışlarına ilişkin incelemelerin piyasada rekabet kurallarını ihlal eden herhangi bir oluşum olup olmadığına odaklandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede öncelikle rakip işletmelerin rekabeti kısıtlayıcı bir anlaşma içinde olup olmadığı, teşebbüs birliklerinin sektörde rekabeti engellemeye yönelik karar veya eylemlerinin bulunup bulunmadığı ve ilişkilerde rekabeti bozucu davranışların olup olmadığı değerlendirilmektedir. perakendeciler ile büyük pazar ilişkileri ile. Çünkü bu tür davranışlar, rekabet kurallarına aykırı olarak doğrudan veya dolaylı olarak kırmızı et fiyatının artmasına neden olabilmektedir.

“CİRO’NUN YÜZDE 10’UNA KADAR PENSİ”

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’a aykırılık teşkil eden bu tür eylemlerin tespiti halinde, ilgili işletmeler hakkında işletme cirosunun yüzde 10’una kadar idari para cezası uygulanabilecektir. Kurumumuz, tüketicilerin beslenmesinde ve bütçesinde önemli bir yer tutan kırmızı et fiyatlarındaki artışlara karşı son derece duyarlı olup, bu sektördeki rekabete aykırı davranışların tespit edilmesi ve bu tür davranışların en ağır şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.”

İlginizi Çekebilir