EYT yönetmeliği mecliste onaylandı

Emeklilik yaşı kanunu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Teklifin emeklilik hükümleri TBMM’ye sunulan şekliyle kabul edildi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayanlar, yaşa bakılmaksızın sigortalılık günü ve sigortalılık süresi şartını yerine getirdikten sonra emekli olabilecekler.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi nedeniyle üç hafta ara veren TBMM, aradan sonraki ilk iş gününde Emeklilik Yaşı Yasa Tasarısı’nı (EYT) görüştü. Teklifin emeklilik hükümleri aynen TBMM’ye sunulduğu şekliyle kabul edildi.

Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından şartları taşıyan EYT üyeleri emeklilik başvurusu yapabilecek.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta sektöründe çalışmaya başlayanlar için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan bir kanunla emeklilik yaşı kaldırılmıştır. Bu tarihten önce çalışmaya başlayan ve yaş dışındaki diğer şartları sağlayanlar hemen emekli olabilecek. EYT’li SSK üyeleri için 5.000 ila 5.975 gün arası ikramiye ve kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl şartı aranacak. BAĞ-KUR’lu erkekler ve Emekli Sandığı’na bağlı olanlar, 9000 sigortalı gün ve kadınlar – 7200 sigortalı gün çalıştıktan sonra emekli maaşı almaya hak kazanacaktır.

İlginizi Çekebilir