F-16 yükseltme kitinin Türkiye’ye satışı için ABD Dışişleri Bakanlığı onayı

ABD Dışişleri Bakanlığı, mevcut F-16 savaş uçaklarının haberleşme kabiliyetlerini yükseltmek amacıyla “Çoklu Bilgi Dağıtım Sistemi” olarak da bilinen Link-16 Taktik Veri Bağlantı Sistemi (TDL) yükseltme kitlerini Türkiye’ye satma kararını resmen Kongre’ye sundu.

Konuyla ilgili ABD Güvenlik ve Savunma İşbirliği Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada Dışişleri Bakanlığı, mevcut F-16 filosunu tahmini maliyetle yenilemek için Türkiye’ye savunma teçhizatı ve hizmetleri ile ilgili teçhizatın satışını onaylama kararı aldı. 259 milyon dolar

“ÖNEMLİ GÜVENLİK SORUNU”

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkçe konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Joe Biden yönetimi, Türkiye’nin F-16 filosunun elektronik yazılımını mevcut standarda getirme çabalarını destekliyor. “Bu satış, iletişimi iyileştirerek ve karada çarpışmadan kaçınma gibi güvenlik önlemlerini iyileştirerek Türkiye’nin NATO ile birlikte çalışabilirliğini güçlendirecek” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, konunun hem Türkiye hem de Türkiye ile ortak misyonlara katılan tüm müttefikler ve ortaklar için “temel bir havacılık güvenliği sorunu” olduğunu kaydetti.

20 MİLYAR DOLARLIK PAKET ÜZERİNDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Türkiye’nin mevcut F-16 savaş uçağı filosuna yönelik yazılım güncellemelerine odaklanan bu dar paket, ABD Kongresi’nden geçmesi halinde Türkiye ile uzun süredir yapılan ilk savunma anlaşması olacak.

Öte yandan Reuters haber ajansına göre, Türkiye’nin Ekim 2021’de ABD’den talep ettiği 20 milyar dolarlık F-16 satışı ve yükseltmesini içeren paket, Kongre’de devam eden muhalefet nedeniyle belirsizliğini koruyor.

ONAYLI PAKETİN İÇİNDE NELER VAR?

Amerika Birleşik Devletleri Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, satış onay beyanında, Operasyonel Uçuş Programı (OFP) yazılım güncellemesi de dahil olmak üzere Çoklu Bilgi Dağıtım Sistemi (Link-16) Blok Yükseltme II (MIDS BU II) entegrasyonunu içeriyordu. “otomatik çarpışma önleme sistemi” (AGCAS) yeteneği, donanım modifikasyonları, ilgili donanım ve yazılım yükseltmeleri ile aviyonik; hem sınıflandırılmış hem de sınıflandırılmamış yazılım, entegrasyon ve test için destek; yardımcı ekipman; eğitmenler ve eğitmenler; yedek parçalar ve onarım ekipmanları, ilgili yayınlar ve teknik belgeler; ABD hükümeti ve yüklenicilerine mühendislik ve lojistik destek hizmetleri; ve diğer ilgili lojistik ve yazılım desteği kalemlerinin yanı sıra ilgili yardımcı ekipman.

Öte yandan, ABD Kongresi’nin Bakanlığın kararına NATO üyelerine verilen pazarlama izinleri için 15 iş günü, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 iş günü içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı genellikle Kongre’yi satış planları hakkında bilgilendirir ve yanıtla ilgili resmi bir bildirim gönderir.

İlginizi Çekebilir