Fed’den faiz artırımı sinyali | Haber sitesi PolitikYol

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayın başındaki para politikası kurulu toplantısına katılan yetkililerin tamamına yakını büyümede daha fazla yavaşlama konusunda hemfikir olurken, faiz oranlarının ulaşacağı maksimum seviyeyi belirleyen ana unsurun enflasyondaki düşüş olduğunu söylediler.

Fed’in 31 Ocak ve 1 Şubat tarihli para politikası toplantısı tutanaklarında kullanılan ifadeler, ekonomideki yavaşlamadan endişe duyan yetkililer ile enflasyonun sabit kalacağına inanan yetkililer arasında uzlaşmaya işaret ediyor.

Tutanaklarda, yetkililerin faiz artışlarının devam etmesi konusunda mutabık kaldıkları ancak artış hızının düşürülmesinin gelecekte açıklanacak verilere göre hareket etmelerini kolaylaştıracağı belirtildi.

Tutanaklarda, “Neredeyse tüm katılımcılar, iskonto oranını 25 baz puan artırmanın tavsiye edilebilirliği konusunda anlaştılar” diyor.

Tutanaklarda ayrıca, “Katılımcılar genel olarak enflasyonun yükselme riskinin politikanın gelecekteki seyrini belirlemede önemli bir faktör olduğunu belirttiler.”

Geçen yıl Mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artırımını gerçekleştiren Fed, Haziran toplantısında 75 baz puan ile 1994 yılından bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirmiş ve Temmuz ayında iskonto oranını aynı oranda artırmıştır. Eylül ve Kasım toplantıları.

Geçen yıl üst üste dört toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artıran Fed, geçtiğimiz yıl yaptığı son toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırarak faiz artırımlarının hızını düşürmeye başladı.

Fed, 1 Şubat 2023’te yaptığı artışla iskonto oranını 2007’den beri kaydettiği en yüksek aralığa çıkardı.

Banka geçen yıl Mart ayından bu yana faiz oranını toplam 450 baz puan artırdı.

ABD enflasyonu, geçen yıl Haziran ayında yıllık %9’a ulaşarak 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra, geçen Aralık ayında %6,5’e düştü.

İlginizi Çekebilir