Finansal Hizmetler Güven Endeksi Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksini yayınladı.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre Mart ayında gösterge bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 141,9 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılım indekslerinin analizinde, son üç aydaki iş durumu ve önümüzdeki üç aydaki hizmet talebi beklentisi FHGE’yi yukarı yönlü etkilerken, son üç aydaki hizmet talebi aylar FHGE’yi aşağı yönlü etkiledi.

İş durumu ve hizmet talebi açısından, iş durumunun son üç ayda iyileştiği tahminleri bir önceki aya göre biraz arttı. Hizmet talebindeki büyüme tahminleri son üç ayda zayıflamaya devam etti ve önümüzdeki üç ayda hizmet talebinde artış beklentileri güçlenmeye devam etti.

İstihdam tahminlerine göre, son üç ayda istihdam artışı bildirenler lehine eğilim bir önceki döneme göre zayıflarken, gelecek üç ayda istihdam artışı bekleyenler lehine eğilim önceki döneme göre zayıflamıştır. Daha güçlü.

Mart ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve sigortacılık faaliyeti” sektöründeki güven endeksleri değerlendirildiğinde, “64-Finansal hizmetler faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” alt sektörleri için 0,9 puan arttı. “65-Sigorta, reasürans ve emeklilik sandıkları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Mali hizmetler ve sigorta destek faaliyetleri” bir önceki aya göre sırasıyla 4,4 ve 8,8 puan azaldı.

İlginizi Çekebilir