Galatasaray Lisesi’ndeki asırlık anıt kayboldu.

Tarihi Galatasaray Lisesi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan ön kapısındaki tarihi sütunlu yılan heykellerinden birinin ortadan kaybolması tartışmalara yol açtı. Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar, “Aradan bir buçuk asır geçti. Bu 150 yılı aşkın bir süredir yaşayan bir heykel ama ne yazık ki artık yok. Yetkililer, 8 Mart’ta buraya güvenlik bariyerleri koyan şirketin, çalışanlar bariyerleri kurarken bariyeri kırdığını söylüyor” dedi.

İstanbul Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nin karşısındaki Galatasaray Lisesi’nin ön kapısındaki tarihi yılan heykellerinden birinin olmaması sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Sanat Tarihi Derneği başkanı Şerif Yaşar, sosyal ağlardan aldığı bilgilere dayanarak konuyu araştırmaya başladı. Yaşar’a göre, Galatasaray ortaokulunun yöneticileri ve güvenlik görevlileriyle temasa geçti. Okul yönetimi Yaşar’a görgü tanıklarından alınan bilgiye göre heykelin 8 Mart’ta İstiklal Caddesi’ndeki bariyeri şirketin indirmesi sonucu bir kaza sonucu kırıldığını söyledi. Parçalara ne olduğu bilinmiyor.

“150 YILDAN FAZLA AYAKTA DURACAK BİR HEYKEL…”

Şerif Yaşar, heykelin bir an önce bulunup yerine yerleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Maalesef 8 Mart’tan sonra fark ettik. Sosyal medyadan arkadaşımız bana bununla ilgili bazı fotoğraflar gönderdi. geçtiğini de gördüm. O artık gerçekten yoktu. Çok değerli bir heykeldi. Galatasaray Lisesi’ndeki gardiyanlarla görüştüm. Yetkililer, kameralarında kör nokta olduğu için burada neler olup bittiğini tespit edemediklerini söylüyor. Adı 1868 Mekteb-i Sultani ama şimdi Galatasaray Lisesi diyoruz. Heykelin tarihini incelediğimizde bu heykelin gerçekten de lisenin yapımından ve yenilenmesinden bu yana burada durduğunu görüyoruz. Bir buçuk asır geçti. Bu 150 yılı aşkın süredir yaşayan bir heykel ama ne yazık ki artık yok.”

“İNCELEME SONUÇLARINI BEKLİYORUZ”

Yaşar, “Galatasaray Lisesi’nden bazı yetkililerle görüştüm. Yetkililer burada birkaç görgü tanığıyla görüştü. 8 Mart’ta buraya güvenlik çitleri kuran şirketin çalışanları, çitler takılınca kırdıklarını söylüyor. Maalesef enkaza ne olduğunu kimse bilmiyor. Okul yönetiminin çalınma ihtimaline karşı yakındaki antikacılara bile uğradığını öğrendim. Antikacılara satılmış olabileceğini düşünüyorlar. Soruşturma sürüyor, çalışmanın sonuçlarını bekliyoruz. Çünkü bizim için çok değerli” dedi.

Yaşar, kaybolan heykelin restore edilerek yerine yılan başı heykeli yapılacağı konusunda okul yönetimine bilgi verildiğini kaydetti.

Liseden herhangi bir başvuru yapılmamasına rağmen Galatasaray Lisesi yönetiminin Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne herhangi bir başvuruda bulunmadığı bildirildi.

İlginizi Çekebilir