Google, Bard’ın yanıtlarını iyileştirmeye yardımcı olacak çalışanlar arıyor

Google yöneticileri, Bard chatbot’un yanıtlarını düzeltmek için çalışanlarına ipuçları ve püf noktaları gönderdi.

Bir CNBC raporuna göre, Bard’ın doğruluğunu artırmak isteyen Google, yardım için çalışanlarından yardım istiyor. Google’ın araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan’ın, çalışanlarına bir e-posta göndererek, iyi bildikleri konularda Bard yanıtlarını yeniden yazmalarını istedi. Raghavan, sohbet robotunun “en iyiden öğrendiğini” ve ona gerçek yanıtlar öğretmenin doğruluğunu artırmaya yardımcı olacağını söyledi. CNBC tarafından görüntülenen e-posta, çalışanların Bard’ı test ederken yanıtları nasıl düzeltmesi gerektiğine dair tavsiyeler ve talimatlar içeren bir sayfaya bağlantı içeriyordu.

Google, çalışanlarına, Bard’ın ne yapılması gerektiği konusunda “kibar, rahat ve cana yakın” yanıtlar vermesi talimatını verdi. Ayrıca yanıtların birinci şahıs ağzından ve tarafsız bir tonda olması gerektiğini söyledi.

Yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili olarak Google, çalışanlara Bard’ın yanıtlarında ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, konum veya benzer kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınmalarını tavsiye etti. Ayrıca Ozanı bir kişi olarak tanımlamamalarını, onun duyguları olduğunu ima etmemelerini veya insani deneyimler yaşadığını iddia etmemelerini istedi. Ayrıca Google, çalışanlarına chatbot’un sağlayabileceği her türlü yasal, tıbbi, mali tavsiyeyi veya nefret dolu ve saldırgan yanıtı reddetme talimatı verdi.

Google’ın yapay zeka sohbet robotu Bard, James Webb Uzay Teleskobu reklamında sorulan bir soruya kendinden emin bir şekilde yanlış yanıt verdi. Chatbot, “JWST, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk fotoğraflarını çekti” dedi, ancak durum böyle değildi. Çünkü ötegezegenlerin fotoğraflarını ilk çeken Avrupa Güney Gözlemevi teleskobuydu.

Kaynak: Google, çalışanlarından Bard’ın kötü yanıtlarını yeniden yazmalarını istiyor, yapay zekanın ‘en iyi örnek alarak öğrendiğini’ söylüyor – CNBC

İlginizi Çekebilir