Hablemitoğlu cinayeti davasında geçici karar açıklandı

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesi davasında sanıklar Enver Altaylı, Levent Göktaş, Ahmet Tarkan Mumkuoğlu, Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem, “tüm delillerin olmaması” nedeniyle bu aşamada adli kontrol şartının yetersiz kalacağını ileri sürdü. toplandı”, “tanıklar hala sorguya alınmadı” ve “kaçma şüphesi” var. Fikret Emek’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili olarak aralarında Fethullah Gülen ve emekli albay Levent Göktaş’ın da bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile sanık Mehmet Narin katıldı. Sanıklar Fikret Emek, Enver Altaylı ve Levent Göktaş’ın cezaevinden görüntülendiği duruşmaya Hablemitoğlu ailesi de katıldı.

Savcı Zafer Ergün, cinayetten sorumlu olduğu iddia edilen suç örgütünün kurucusu olduğu belirtilen Göktaş’ın savunmasının ardından ara karara ilişkin mütalaasını sunmak üzere söz aldı.

Delil olarak sunulan HTŞ ve dayanak kayıtların en doğru şekilde dava dosyasına dahil edildiğini belirten Ergün, “Davadaki HTŞ analizi, sanıklar ve avukatlarının bilirkişi incelemesi için tarafımızca doğrulanmıştır. . Savcı aynı zamanda bilirkişidir. Bu nedenle bilirkişi görüşüne gerek yoktur.”

Sanık emekli albay Mumkuoğlu’nun Kıbrıs üzerinden sahte pasaportla Türkiye’ye girmiş olabileceğine dikkati çeken savcı Ergün, cinayetten yaklaşık 2 saat sonra firari zanlının İstanbul’da bulunduğuna dair yeni delillerin ortaya çıktığını söyledi. Mustafa Özcan Kıbrıs’ta aranıyor.

Aralarında gazeteci Zihni Çakır ve eski Sağlık Bakanı Halil Shivgin’in de bulunduğu bazı isimlerin tanık olarak dinlenmesini talep eden Ergün, bu aşamada yargı denetimi şartının yeterli olmayacağı gerekçesiyle tutuklu sanıkların statülerinin devamını istedi.

Yargıtay Başkanı Mehmet Selim Karakuzu, yaklaşık 4 saatlik aradan sonra ara kararı açıkladı. Buna göre soruşturma sırasında bilgili olarak ifade verenlerin isimleri mahkemede tanık olarak dinlenecek.

Daha önce “FETÖ üyeliği ve casusluk” suçlarından hüküm giyen sanık Enver Altayla ile Kazakistan’da bir süre sanık Ahmet Tarkan Mumkuoğlu ile birlikte çalışan ve casusluk suçundan yargılanmaya devam eden Metin Gürcan’ın dosyaları istenecek. ilgili mahkemelerden

Sanıkların HTS kayıtlarının karşılaştırılması için bilirkişi görevlendirilecek ve sanık Mumkuoğlu’nun Kazakistan’dan Kıbrıs’a oradan da Türkiye’ye geldiği iddiasıyla ilgili olarak o dönemde Kıbrıs telefon numaralarından hangi sanıkların arandığı belirlenecek.

Suikast günü sanıkların kullandığı telefon hatları araştırılacak ve emekli askerlerin dosyaları ilgili kuvvet komutanlığından istenecek.

Sanıklar Altayla, Göktaş, Mumkuoğlu, Bozkır, Köstem ve Emek’in, “delillerin tamamının toplanmaması” nedeniyle bu aşamada yargı denetimi şartının yeterli olmayacağı gerekçesiyle tutukluluk süresinin uzatılmasına karar verildi. “Tanıklar hâlâ dinlenmedi” ve “şüpheli kaçış”.

Duruşma 15 Mayıs’a ertelendi.

İlginizi Çekebilir