Haluk Levent: Kızılay çadır satmayacaktı ama satarlarsa ben alırım

Haluk Levent, internette Kızılay’ın çadır sattığını gördüklerini belirterek, “Trendiol’de bile görülüyordu. İlk başta inanamadık ama soru soracak zamanı yoktu” dedi.

Maraş’ın merkez üssü olan depremlerin ardından Kızılay’dan çadır satın almasıyla gündeme gelen Ahbap derneğinin kurucusu Haluk Levent, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuk olduğu yayına bağlanan Levent, “Şu anda konteynerler yerleştiriliyor. Yarından itibaren vatandaşlar geçiş yapabilecek. Sayın milletvekilimiz yanılıyor olabilir. Kızılay çadırlarından daha önce bahsetmiştim. Bu çadırlar sadece Dude’a satılmadı. Üç veya dört kuruluşa satıldı. Adam bunu gördü ve doğru yaptığımızı düşündüğümüzü hemen anladı. Burada insanlar öldü. Donuyorlardı. İnsanlar ölülerini bile taşıyamıyorlardı. Evet AFAD geldi ama eksikler çok, yetişecek kimse yok. Burada insanların çadır ihtiyacı var, ben çadır bulamıyorum, birileri sömürüp stoklamış. Bahsettiğimiz çadırlar daha bugün geldi ama Kızıllay’dan alınan çadırlar hemen teslim oldu. O an o Kızılaylı, şundan, şundan deme lüksüne sahip olamadım. Kyzylay’ın satış yaptığını öğrendim ve o anda soru soracak vaktim olmadı.”

“KIZILAY ÇADIRININ SATIŞI TRENDYOL’DA BİLE GÖRÜLDÜ”

Levent, Kızılay’ın çadır sattığını internette gördüklerini belirterek, “Bu Trendyol’da bile görüldü. Önce inanamadık ama ona soracak zaman yoktu. Hemen dedim, bunlar kışlık çadırsa o zaman üç beşe bakma, hemen götürün” diye konuştu. Çadırı bulduktan sonra TIR’ı bulamadıklarını belirten Levent, “Kamyonları kurmak için saatler harcadık. Can dostum Mahsun Kırmızıgül, Adıyaman’da halkın yanındaydı ve oradan dağıtıma başladık” dedi.

“KIZILAY SATILIK OLURSA ALIRIM, NE YAPABİLİRİM?”

Yaklaşık 2 milyar liralık bağışları olduğunu öne süren Haluk Levent, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda deprem sonrası yalıtımlı çadırların fiyatı 20 bin lira. 19 bin 250 liraya aldık ama 25 bin lira olsa alırdım çünkü burada insanlar ölüyor ve donuyordu. pazarlık yapamadım İnsanlar donuyor, ağlıyor ve ölüyorken bir dakika, departmanlar arası görüşmem var diyebilir miyim? Kızılay’ın çadırları satmaması gerektiğine inanıyorum ama satarlarsa ben alırım, ne yapabilirim?

“BU PARA ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE HER YERDE OLACAK”

Özgür Özel’in açıklaması: “Sana yardım eden insanlar kimseye güvenmezler, o yüzden yardım ederler. Bu büyük bir sorumluluktur.” Sizden normal bir vatandaş olarak kendi belediyemizin kampanyası için olmasa bunu AFAD’a verecek makul bir insan olmamı istiyoruz. Levent ayrıca şunları söyledi:

“Bu paranın nereye gideceğine şerefim üzerine yemin ederim ki, her yerde hiçbir kurumda olmadığı kadar şeffaf olacaktır. Üç yıl önce İzmir belediyesi, deprem sonrası şehitlerimiz için Afrika’da yaptırılan kuyular için eski iğrenç Deniz Feneri’ne değil, yeni yönetime Deniz Feneri’ne 200 bin lira verdi. Bu benim param değil, bu vatandaşın parası, vatandaş da bu paranın şehitlerimiz için harcanmasını istiyor diyor. Şimdi dernek olarak bunları kasamızda tutamayız, harcamak zorundayız. Dernekler bilir. Şartlı bağış varsa gidip değiştirdik. Ama takip ettik. Tapu belgelerini vatandaşlara kendileri verdi. Bizim parayla işimiz yok.”

İlginizi Çekebilir