Hasarlı binalardan eşya kaldırma izni getirildi.

AFAD, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelerde doğal afetzedelerin tahliyesine ilişkin genelge yayınladı. Buna göre, evleri ağır hasar gören vatandaşların girişine bakanlık tarafından atanan bilirkişiler tarafından izin verilmesi gerekiyordu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapılan ortak çalışma sonucunda deprem bölgelerindeki “yıkılmış”, “hemen yıkılmış” ve “ağır hasarlı” binaların tahliyesine ilişkin esaslar belirlendi.

Bu kapsamda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yayınlanan genelgede, “yıkanmış” ve “acil yıkıma tabi binalar” olarak tanımlanan binalara kısa süreliğine de olsa girilmesinin kesinlikle yasak olduğu belirtildi. afet bölgelerine mal ihracatına gelince.

BİNAYA GİRİŞ İZNİ KABUL EDİLECEK

Genelgede, ağır hasarlı tüm binalar için giriş izni ve mal alımının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından atanan bilirkişi raporuna göre değerlendirileceği belirtilirken, binanın “ağır hasarlı” olduğu belirlendi. hasarlı” olup, binanın hasarlı durumuna itiraz etmeyen vatandaşlar 30 gün içinde eşyalarını teslim alabilecek. Oluşturulan tahliye yasasına göre bunun planlanacağı belirtildi.

BİNAYA GİRMEYENLERE EŞYA VERİLECEK

Bu planların haberleşme çadırlarında vatandaşların dikkatine sunulacağı belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

“İnceleme sonucunda “girişin yasak olduğunu” belirtmesi durumunda can güvenliğini sağlamak amacıyla binaya girişe izin verilmeyecektir. 30 dakika içinde yapıya girişin mümkün olduğuna dair bir mesaj gelmesi durumunda 30 dakika içinde sadece değerli eşyaların (pasaport, menkul kıymetler vb.) kullanılmasına izin verilecektir. Binaya 2 saat içinde girilebilir mesajı gelmesi durumunda ise maksimum 4 kişi 2 saat içinde binaya girip eşyalarını alabilecek. Sökme işlemi sırasında yapı ile ilgili herhangi bir işlem yapılması ve titreşime neden olunması kesinlikle yasaktır. Mutfak dolapları, kalorifer petekleri, PVC kapı, pencere, her türlü yapıya takılan aksam, elektrik ve aydınlatma tesisatı vb. parçalarının sökülmesi ve sökülmesi kesinlikle yasaktır. Tahliye çalışmalarının genel koordinasyonu valilikler/ilçeler tarafından yapılacaktır. Tahliye, kolluk kuvvetlerinin gözetiminde ve tüm kurallara zorunlu olarak uyularak gerçekleştirilecektir.

Tahliye sırasında olası mücbir sebeplerden dolayı tahliyenin durdurulması gerekmesi halinde tahliyenin derhal durdurulacağı ve bu hükmün ek eşya yardımı ile birlikte protokole kaydedilmesi gerektiği genelgede belirtildi. evlerine girmesine izin verilmeyen veya mülkü tahliye edilemeyen vatandaşlar.

İlginizi Çekebilir