Hatai’de birbirini izleyen depremler: 6.4, 5.8, 5.2, 5.2.

AFAD’ın haberine göre, üç dakika sonra Hatay’ın Defne ilçesinde 6,4 ve Samandağ’da 5,8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Ardından sırasıyla 4.5, 5.2 ve 5.2 büyüklüğünde depremler oldu.

Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04 sıralarında 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bölgede şiddetle hissedildi. AFAD, depremin Kandilli’de 16 kilometre derinlikte ve 7,7 kilometre derinlikte meydana geldiğini bildirdi.

Bu depremden 3 dakika sonra saat 20.07’de bu kez Samandağ’da AFAD’a göre 5.8 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Candilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 3.6 olarak açıkladı. Depremin 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.

Ardından AFAD’a göre Samanda merkezli sırasıyla 4,5, 5,2 ve 5,2 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Kentte ağır hasarlı binaların yıkıldığına dair haberler gelirken, devriye ekipleri kent halkını sürekli binalardan uzak durmaları konusunda uyardı.

“20 artçı deprem yaşadık”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay’ın Defne ilçesinin 6.4 büyüklüğünde bağımsız bir deprem ve ardından 20’ye yakın artçı depremle sarsıldığını söyledi. Oktay, “Şu anda 28 rapor var ve her raporu tek tek değerlendiriyoruz. 8 yaralı hastanelerimize sevk edildi” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Şehirdeki deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor” dedi. söz konusu.

LÜTFÜ SAVAŞ: DOKTOR GÖSTERGESİNDEKİLER

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremde yıkılan ve enkaz altında kalan binaların olduğunu canlı yayında söyledi. NTV yayınına bağlanan Savaş, Samandağ, Antakya, Defne ve Altınözü’nün bazı köylerindeki bazı binalarımızın yıkıldığını ve enkaz altından mesajlar aldıklarını söyledi.

METRO BİNASI YIKILDI

Edinilen bilgiye göre, Hatay-Samandağ’da kaynaklı yeni bir deprem sonucu ağır hasarlı binalar yıkıldı. Depremde Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü binasında da hasar meydana geldiği belirtildi.

TAŞÇİER CHP: KURMAKTA ZORLANIYORUZ

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Hatay merkezde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi’ndeki depremden etkilendiklerini belirterek, “11 milletvekilinin koordinasyon merkezindeydik. Deprem sırasında elektrikler kesildi. Ayakta durmak bizim için zordu. Bu yaklaşık 40 saniye sürdü. Bazı binaların yıkıldığına dair haberler var. “Artık çok fazla ambulans çağrısı var” dedi.

SURİYE’DE DE HİSSEDİLDİ

Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler, Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Afrin, Azez, Cerablus, Bab ve Tel Abyad yerleşimleri başta olmak üzere ülke genelinde hissedildi. Depremlerin ardından insanlar sokaklara döküldü.

BAŞKAN YARDIMCISI OKTAI: HASARLI BİNALARDAN UZAK DURUN

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, “Hatay merkezdeki depremlerle ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay’da meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerin ardından bugün saat 21.51’de yaptığı açıklamada; “Şu anda 28 rapor var ve her raporu tek tek değerlendiriyoruz. 8 yaralı hastanelerimize sevk edildi” dedi.

Karaçay Barajı’yla ilgili çıkan dedikodular üzerine harekete geçtiklerini belirten Oktay, “Şu anda gelen bilgiler dahilinde herhangi bir risk olmadığını görüyoruz” bilgisini paylaştı.

Bölgede hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarıda bulunan Oktay, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızdan özellikle hasarlı olan binalarına mal almak veya kontrol amaçlı girmemelerini rica ediyoruz. Lütfen içeri girme. Sağlığınızı düşünün, sevdiklerinizi, insanlarımızı düşünün. Mülke gelen her şey gelecek ama zarar görmeyecek. Burada bakanlarımız, tüm kurumlardan arkadaşlarımız ve tüm ekiplerimizle birlikte tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Panik yapacak bir şeyimiz yok. Bizim kontrolümüz altında. Sahada yeterli teçhizatımız, personelimiz, arama kurtarma personelimiz, iş makinalarımız ve tüm görevlilerimiz mevcuttur. Herhangi bir sorun olması durumunda en yakın güvenlik görevlimize ve AFAD personelimize durumu bildirmeleri halinde anında yardımcı olunacaktır.”

SOYLU: SAMANDAĞ VE DEPHNE’DE YOK OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hatay’ın Samandağ ve Defne ilçelerindeki yıkım haberini aldık” dedi.

HASTANELER REDDEDİLMİŞTİR

Antakya’da bulunan Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesi’nin deprem nedeniyle tedbir amaçlı boşaltıldığı açıklandı.

SAMANDA’DAKİ İKİ HASTANE DE BOŞALTILDI, çadırlar kuruldu

İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Esin Tuncay, Samandağ doktorlarından hastanelerin durumuna ilişkin aldıkları bilgileri paylaştı. Samandağ Devlet Hastanesi’nde tam bir çökme olmadığını ifade eden Tuncay, “Samandağ Devlet Hastanesi’nde herhangi bir çökme yok ancak yoğun bakımdan sonra şu anda acil servis dahil tüm hastane boşaltılıyor. Samandağ’daki deniz hastanesi de boşaltılmaya başlandı, ancak her ikisinde de herhangi bir hasar olmadığı görülüyor. Önlem olarak tahliye edilirler ve dışarıya çadır kurulur. Çalışanlar çadır kurup hastaları buraya götürmeye çalışıyor” dedi.

“MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ ADANA’YA GÖNDERİLDİ”

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Anabilim Dalı Sekreteri Sibel Uyan, deprem sonrası Hatay’daki sağlık tesislerinin durumu hakkında bilgi verdi. Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin boşaltıldığını öne süren Uyan, “Mustafa Kemal Üniversitesi’ndeki tüm hastaları Adana’ya gönderiyorlar. Çok hasarlı binalar yıkıldı, içlerinde çok az insan yaşıyordu. Sadece aceleden kaynaklanan basit yaralanmalar var” dedi.

VALİ ELBAN: ADAN’DA YAPI YOKTU

Adana Valisi Süleyman Elban, Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde meydana gelen depremlerin Adana’da da kuvvetli bir şekilde hissedildiğini ancak yıkılan bina olmadığını söyledi.

GAZİANTEP VALİSİ GÜL: Terk edilmiş bina çöktü

Gaziantep Valisi Davut Gül, Hatay’da meydana gelen iki şiddetli depremin Gaziantep’te de hissedildiğini belirterek, hasarlı binalardan kaçınılması gerektiği konusunda uyardı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Davut Gül, “Hatay depremi Gaziantep’te de hissedildi. Bu sırada terk edilmiş bir binada çökme meydana geldi, herhangi bir can kaybı olmadı. Lütfen ağır hasarlı binalardan uzak durun. Geçmiş olsun.” dedi.

İlginizi Çekebilir