Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: “Suçluysak hesap sorulacak”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfu Savaş, yıkık durumdaki Rönesans konutuyla ilgili soruları yanıtlayarak, “Hatamız, hatamız, eksikliğimiz varsa hesabını veririz. Rönesans’ın konutu beni etkiledi. Bu konudaki görüşüm yargıya bağlı değil, sadece “O iyi bir insan” dedim.

Savaş, Halk TV’de İsmail Küçükkay’ın sorularını yanıtladı.

Daha önce CHP’den istifa ettiğini açıklayan Savaş, bu iddiayı şiddetle yalanlamıştı. Savaş, depremin simgelerinden biri haline gelen Rönesans konutu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamaların tepki çekmesi üzerine, “İnsanların başı dertte, suçumuz varsa adalete hesap vermeye hazırım” dedi.

Hatay halkının başının belada olduğunu ve siyasi bir figür haline geldiğini belirten Savaş, adalete hesap vermekten çekinmeyeceğini de ifade etti.

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan yapılan açıklamaların başlıkları şöyle:

“SUÇUMUZ OLURSA SİZE RAPOR VERECEĞİZ”

“İnsanlar bu durumda hala siyasi hırs peşinde koşuyor, ben sorumluluk sahibi bir pozisyondayım. 14. yılda girdim. Bir hatamız, hatamız veya eksikliğimiz varsa rapor vereceğiz. İlk günden itibaren dezenformasyon vardı, ilk 8 gün hala internet yoktu.

“BİNA ADAMI 99’DAN ÖNCE İNŞA EDİLMİŞTİR”

2013’ten beri hükümet, projelerin odalara devrini engelledi. Bunu savunmak için söylemiyorum. Bölge belediyeleri müdahale etti. İçimde bir suçluluk varsa ona göre bir cevap veririz. Yıkılan binaların büyük çoğunluğu 1999’dan önce inşa edildi. Yeni yapılan binalarda da ölüler var ama çok az var iki kere imar affı ilan edilse, fazladan katlar çıksa sonuç bu, bütün bunlar sorgulanmalı.

Tekrar ediyorum, eğer suçluysak, suçumuz için cezalandırılmaya da hazırız. Hükümet, ilçe belediyeleri, af imarları birlikte değerlendirilmelidir. Elbette insanların başı dertte, bu günler geçiyor, bizim de konuşacaklarımız var. Adalet önünde sorumluluk taşımaya hazırız.

“RESİZANLAR NEDENİYLE SALDIRIYA UĞRADIM”

10 ilde hasar var, her ilde yıkılan binalar var, neden sadece CHP’li belediye sorumlu? Ben de bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Rönesans’ın konutu beni etkiledi. Bu konudaki görüşüm yargıya değil, iyi bir insana bağlıdır dedim.”

İlginizi Çekebilir