Hatay’da 105 kişinin hayatını kaybettiği Rende kompleksinin bulunduğu yerin sahibi Arif Sami Rende tutuklandı.

Eskişehir’de Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Hatay’ın Antakya ilçesinde yıkılan ve 105 kişinin yaşamını yitirdiği Rende Sitesi’ndeki arazinin sahibi Arif Sami Rende (84) gözaltına alındı. Hakim, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan yargılanan Rende’nin tutuklanmasına karar verdi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde Maraş’ta meydana gelen depremde 2 bloğun yıkılması ve 105 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Rende Sitesi’ndeki arsa sahibi Arif Sami Rende hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Savcılık tarafından tutuklanmasına karar verilen Rende, yaşının büyük olduğu ve birçok rahatsızlığı olduğu gerekçesiyle Hatay Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

Hatay Başsavcılığı’nın itirazı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele ekipleri, hakkında yakalama kararı çıkarılan Rende’nin Eskişehir’de olduğunu belirledi.

Belirtilen adresteki evde gözaltına alınan Arif Sami Rende, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye götürüldü. Rende, nöbetçi savcılık tarafından “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan tutuklandı.

Müteahhit Rende Sitesi’nin 2016 yılında kreş açılmasıyla ilgili olarak kolonların kesildiğini belirterek suç duyurusunda bulunduğu ve cezai işlem yapılmamasına karar verildiği öğrenildi.

İlginizi Çekebilir