Hatay’da Bakan Kuruluşu: 50 bin 526 konutun yapım sürecini 2 ay içinde başlatacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hatai’de hem merkezde hem de depremden etkilenen bölgelerde 7 bin 726 konutun Mart ayında, 42 bin 800 konutun ise Nisan-Mayıs aylarında başlayacağını söyledi. Bakan Kurum, “Depremin izlerini silip burada yeni bir Antakya inşa edene kadar buraları terk etmeyeceğiz, elimizi çekmeyeceğiz. Vatandaşlarımızı burada çaresiz ve çaresiz bırakmayacağız, her depremde olduğu gibi onlarla birlikte taşıyacağız” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, teşkilat, Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinde ağır hasar gören Hatay’a yaptığı ziyarette havadan ve yerden incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm illerde eş zamanlı olarak hasar tespiti ve yeni yapılacak şantiyelerin etüdünün yapıldığını, çevre illerde seferberlik bilinciyle tüm birimlerle birlikte sahada olduklarını söyledi. çöp toplama sürecinde saat. 11 ilde arama kurtarma çalışmalarının fiilen tamamlandığını belirten kurum, buna paralel olarak çadır ve konteyner kent kurulumlarının da devam ettiğini bildirdi.

Hatay’da yeni yerleşim yerleri, konteyner kent alanları ve saha çalışmalarının hızlandırılması için yapılması gerekenler konusunda ortak istişarelerde bulunduklarını belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Meclis binamızın hemen arkasında Ulu Camimizin olduğu bir bölgedeyiz. Bu bizim tarihimiz, kültürümüz. Burası bizim Hatay’ımız, bizim Antakya’mız. Hatay’ın kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak için demografik yapısına hassasiyet ve anlayışla dikkat ederek doğal güzelliklerini koruyacağız. Yeni Kirihan’ımızı, yeni Defne’mizi, İskenderun’umuzu inşallah bu anlayışla inşa edeceğiz. Şehrin bizden ihtiyaçları ve beklentileri ne olursa olsun, süreçlerimizi bu beklentiler çerçevesinde yürüteceğiz. Kanaat önderlerimizin, buradaki sanayicilerimizin, vatandaşlarımızın istekleri ne olursa olsun biz de bu istek doğrultusunda en iyi mimarlarla projelendirmeye başladık.”

“ÖLEN AİLELERİMİZİ GERİ GETİREMEYECEĞİZ AMA BURADA HAYAT TUTACAĞIZ”

Korunan alanlarda sert zemine ev yapmaya başlayacaklarını kaydeden Kurum, şunları kaydetti: “Ölen ailelerimizi geri getiremeyeceğiz ama onların hatıralarını burada yaşatacağız. Onlarla birlikte burada yaşayacağımız ve gelecek nesillere bırakacağımız Ulu Camimizi ve Meclis binamızı restore edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımız da burada gerekli incelemeleri yaptı. Geçmişte olduğu gibi burada da tüm tarihi eserlerimizi canlandırıp yaşatacağız” dedi.

“BUGÜN 10 BİN 12 ADET YENİ EVİMİZİN SÖZLEŞMESİNİ İMZALADIK VE İNŞAAT SÜRECİNE BAŞLADIK”

Hatay’da yapılacak yeni konutlarla ilgili olarak kurum, “Mart ve Nisan aylarında Hatay’da hem merkezde hem de ilçelerde 50 bin konut yapmak için bir plan hazırladık. Mart ayı sonuna kadar 14.000 adet bağımsız bölümün inşaatını tamamlayacağız. 21 Şubat’ta başladığımız inşaat sürecinde 4 günde 10 bin 12 yeni konutun sözleşmesini imzaladık ve inşaatına bugünden başladık. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi Mart ve Nisan aylarında 200 bini merkezlerde, 73 bini köylerde olmak üzere 273 bini için ihale ve sözleşme sürecini başlatıyoruz.

Nurdağı ve İslahiye’de ilk acil konutların yapım sürecinin başladığını söyleyen Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı acil konut seferberliğine aynı anlayışla hasar tespitinin ardından devam edeceğiz.”

Bakan Kurum, Defne merkez ile İskenderun, Hatay ve Kirihan’daki acil yerleşim bölgelerine ilişkin ön çalışmaları yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Detaylı jeolojik etütler şimdi başladı. Bu kapsamda ovalardan dağlara, Amanos dağlarının eteklerine kadar sağlam zemin bulduğumuz, sıvılaşmanın olmadığı ve fay hattına olan mesafenin uzak olduğu alanları tercih ettik. Biz de burada şehrimizin demografik yapısını, kültürel yapısını koruyan bir anlayışla şehrimizin yönetimi ile birlikte çalışıyoruz ve ilk olarak bu korunan alanlardan başlayacağız. Sadece 2 ay içinde 50.526 konut inşa etmeye başlayacağımızı umuyoruz. Mart ayında Hatai’de 7.726 konutu, Nisan-Mayıs aylarında ise 42.800 konutu hem merkezde hem de depremden etkilenen bölgelerde devreye alacağız. Antakya özelinde baktığımızda Nisan-Mayıs aylarında 4 bin 250 konut, 33 bin 850 konut olmak üzere 38 bin 100 konutu hizmete açacağız” dedi.

“Vatandaşlarımızı her depremde olduğu gibi açıkta çaresiz bırakmayacağız”

Depremin 18’inci gününde 10 bin bağımsız bölüm için sözleşme imzalayarak inşaat sürecine başladıklarını söyleyen kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Depremin izlerini silip burada yeni bir Antakya inşa edene kadar buraları terk etmeyeceğiz, bu yerlerden elimizi çekmeyeceğiz. Her depremde olduğu gibi burada da vatandaşlarımızı çaresiz ve çaresiz bırakmayacağız, onlarla birlikte yürüteceğiz. Çalışmada kanaat önderleri, sanatçılar ve sporcular da yer alacak. Hatay’ın tüm içeriğini ve kültürünü buraya yansıtacağımız bir anlayışla oluşturacağız. Asi Nehri boyunca “sağlam” dediğimiz güvenli alanlara, burada hangi yapılaşma gerekiyorsa, burada belli kısıtlamalar getireceğiz, imar kısıtlamaları uygulayacağız. Sağlam zeminde yapılması gerekenleri yapacağız. Şimdilik inşallah hem sit alanında hem de bugün bulunduğumuz Asi Nehri kıyısındaki alanlarda inşaat sürecini yürüterek vatandaşlarımıza verilen sözleri yerine getireceğiz.

Bakan Kurum, depremzedelerin evlerine taşınana kadar eşya, taşınma yardımı ve kiralık konut yardımı yapacaklarını hatırlatarak, “İnşallah bir yıl içinde daha güzel bir Hatay’ı hep birlikte göreceğiz. O zaman mutluluklarına tanık olacağız, sevinçlerine ortak olacağız, dualarını duyacağız. Halkımız huzur içinde yatsın. Biz bu güce sahibiz. Bunları yapacak bir devletimiz ve milletimiz var. Milletimiz ilk andan itibaren 85 milyon Hatay için Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a geldi. Yardım eli uzattı, emekli maaşını, kumbaradaki parayı paylaştı. Umarım biz de aynısını yaparız. Hatay, Gaziantep, Antakya, Maraş ne isterse, inşaat sürecini onlarla birlikte yürüteceğiz” dedi.

“HASARIN YÜKSEK OLDUĞU YERDE YÜZDE 90 SEVİYESİNİ AŞTIK”

Bakan Kurum, depremde binalar ne kadar ağır hasar görse, yıkılsa yıkılsın inşa edileceklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar 4 milyon 658 bin müstakil parselde 1 milyon 316 bin binanın etüdü ve hasar tespiti tamamlandı. 534.000 bağımsız bölümden oluşan 173.000 binanın da derhal yıkıma tabi olduğunu ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Yüzde 80 hasar tespit oranını geçtik. Hasarın ağır olduğu bölgelerde yüzde 90’ları aştık. Hatay’ımızda şu ana kadar 51 bin binada 195 bin bağımsız bölümün yıkıldığını, acil yıkıma tabi olduğunu ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Hasar tespiti tamamlandıktan sonra, evlerimizi aşamalı olarak ihale ederek, sözleşmelerle birlikte inşaat sürecine devam edeceğiz.”

Vatandaşların ticari hayatını devam ettirebilmeleri için geçici perakende alanı oluşturacaklarını belirten kurum, “Bunu master planlar kapsamında projelendiriyoruz. Şehri bir bütün olarak buradaki kardeşlerimize en iyi şartlarda hizmet verecek şekilde planlayacağız, tüccarlarımızın hizmet vereceği, şehri çelik yapılarımızla yaşayacak. Bu anlayışla çalışacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir