Hatay’daki depremler Suriye’de yıkıma neden oldu: en az 470 kişi yaralandı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Hatay merkezde meydana gelen depremlerde en az 470 kişinin yaralandığını bildirdi.

Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerini vuran 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler Lübnan, İsrail ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkede hissedilirken, komşu Suriye’de 470’den fazla kişinin etkilendiği açıklandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, kuzeybatı Suriye’de silahlı grupların kontrol ettiği bölgelerde en az 150 kişi yaralandı. Şam yönetimi tarafından kontrol edilen bölgelerde 320’den fazla kişi yaralandı.

Maraş merkezde 6 Şubat’ta meydana gelen depremde, özellikle Afrin kırsalındaki Sinderes’te hasar gören bazı binaların yıkıldığı belirtildi.

BM: ÜÇ SINIR KAPISI HAREKETTE

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) açıklamasında üç sınır kapısının (Bab al-Hawa, Bab al-Salam, Ar-Ray) kuzeybatı Suriye’ye yardım ulaştırmak için faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Türkiye üzerinden.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yardımıyla 10 TIR’ın Al Rai sınır kapısından ilk kez silahlı grupların kontrolündeki bölgelere girdiğini söyledi. Dujarric, “Bu, Suriye hükümetinin yardım ulaştırmak için kullanmayı kabul etmesinden bu yana bu sınır kapısından geçen ilk BM konvoyu” dedi.

SİZ: 12 UÇUŞA ULAŞILDI

Öte yandan Suriye devlet ajansı SANA, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Rusya ve İran tarafından gönderilen insani yardım taşıyan 12 uçağın Şam, Lazya ve Halep havalimanlarına ulaştığını bildirdi. Suriye’de DSÖ Temsilcisi Vekili Dr. Iman Shankity’ye göre örgütün gönderdiği uçakta 33 ton ilk yardım ilacı ve hastane malzemesi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir