Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan borçlara taksitlendirmeye ilişkin yeni karar

Hazine ve Maliye Bakanlığı borçların taksitlendirilmesine ilişkin yeni bir karar aldı. Buna göre, borcun yüzde 10’u taksitle ödenene kadar verilmeyen borçsuzluk belgesi almak daha kolaydı. Bir makale almak için yüzde 10 ödeme zorunluluğu 31 Temmuz’dan itibaren kaldırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı borçların taksitlendirilmesine ilişkin yeni bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Tahsile İlişkin Genel Tebliğ”e göre, vergi dairelerine borcu olan mükellefler, borçlarını ödemekte çok zor durumda kalmaları halinde taksitli ödeme talebinde bulunabilecekler.

Borçlunun çok zor durumda olması ve diğer şartları taşıması halinde 6183 sayılı Kanunun alacakların tahsil usulüne ilişkin ilgili maddesinde belirtilen şartlar dahilinde borç taksitler halinde ve gecikmeli olarak geri ödenebilir. .

Alacakları karşılanan borçlulara, borcun yüzde 10’unun taksitler halinde ödenmesi şartıyla, çeşitli nedenlerle gerekli vergi borcunun bulunmadığına dair yazılar geliyor.

DEPREM NEDENİYLE 31 TEMMUZ’A KADAR KALDIRILMIŞTIR

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali etkileri göz önünde bulundurularak, söz konusu kanun kapsamında ertelenmiş borcun yüzde 10’unun ödenmesine tabi olan borçsuz mektup düzenlenmesi uygulaması 31 Temmuz’a kadar kaldırıldı.

Bu kapsamda ilgili kanun kapsamında borçları taksitli ödenenler, başka borcu yoksa borçlarının yüzde 10’unu taksitlendirmeden ‘borçsuz’ yazısı alabilecek.

İlginizi Çekebilir