HDP aday kararını gözden geçirecek

HDP Eş Genel Başkanı Tayyip Temel, partisinin 27 Şubat’ta seçim ve aday gündemiyle toplanacağını belirterek, “Depremin yarattığı ağır hava ve hükümetin fırsatçı tavrı göz önüne alındığında, seçim ve aday gündemiyle yeniden ele alınması gerekiyor” dedi. Adaylar bir bütün olarak Bu, kendi adayımızı aday gösterme kararlılığımızı zayıflatmak veya değiştirmek anlamına gelmiyor” dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (CEB) 27 Şubat’ta yapılacak toplantısında aday ve seçim konusunun gündeme geleceği, aday belirleme kararının deprem sonrası görüşüleceği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Sefa Ouyar’a konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, “Deprem bölgesinde çalışmak ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak öncelikli gündemimiz. Biz bu kadar gergin ve sancılı zeminde seçim öncesi tartışmaları yapmadık. Seçim gündemiyle toplantı yapmadık” dedi.

MYK’nın 27 Şubat’ta Ankara’da toplanacağını açıklayan Temel, “Görüşmenin ana konularından biri deprem ve sonrası, diğer gündem maddesi ise seçimler olacak. MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte, seçim hazırlıklarının ve müzakerelerinin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair bir çerçeve oluşturmaya çalışmaktadır. 27 Şubat’ta seçim konusunu gündeme alıp bir müzakere yapacağız. Seçmenimiz net ve net bir pozisyon ortaya koymamızı istiyor” dedi.

“BİR YAKLAŞIM ETİK DEĞİL”

Seçimin ertelenmesi tartışmasına ilgi gösterilmediğini belirten Temel, iki konuda hiçbir zaman anlaşamadıklarını belirterek, “İktidar büyük felaketten gücünü korumak için yeni yollar ve olanaklar aramakta ne vicdanlı ne de ahlaklı olacaktır” dedi. . Bu asla kabul edilemez. Bir fırsatın değerlendirilmesi halinde bir seçimi ertelemek ahlaksızlıktır. Bu kadar acıyla karşı karşıya kalındığında sürekli “seçim, seçim, seçim”i tekrarlayan yaklaşım da yanlıştır. Biz bu iki yaklaşımdan da uzak duruyoruz. MYK bu konudaki tutumunu netleştirecektir” dedi.

“HADİ DÜŞÜNELİM”

Temel, seçim öncesi adaylıklarda ilerleme kaydedildiğini, kamuyu aydınlatma sürecinin başladığını ve depremin yeni koşullar yarattığını vurguladı. Temel, “Depremin yarattığı ağır hava ve hükümetin fırsatçı tavrını düşündüğümüzde genel olarak adaylarla ilgili tartışmayı yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bu, kendi adayımızı elde etme kararlılığımızı zayıflatmak veya değiştirmek anlamına gelmez. İsim havuzunda kimlerin olduğunu paylaşmanın bir anlamı yok çünkü aday gösterilip gösterilmeyeceği konusu tekrar ele alınacak. Ya hızlıca adayımızı açıklayıp tartışacağız ya da “Yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz için yeniden bir değerlendirme gerekiyor” diyeceğiz.

İlginizi Çekebilir