HDP Eş Genel Başkanı Sankar: HDP olarak seçimlere katılmanın ciddi riskler taşıdığı kanaatine vardık ve seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında katılma kararı aldık.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sankar İstanbul’da; “Anayasa Mahkemesi, sözlü savunmanın ertelenmesi talebimizi reddetti. 24 aydır devam eden bir davada Anayasa Mahkemesi bir ay daha beklenemeyeceğine karar verdi… Bu kararın ardından artık top Anayasa Mahkemesi’nde, daha doğrusu iktidarda. Yani bundan sonra davanın akıbeti hükümetin insafına kalmış… Dolayısıyla HDP olarak seçimlere katılmanın ciddi riskler taşıdığı sonucuna vardık ve nezaretinde aday olmaya karar verdik. HDP’nin. Yeşil Sol Parti

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sankar İstanbul’da; HDP Danışma Kurulu açılış oturumunda konuştu. Sankar dedi ki:

“YOL HARİTAMIZI BELİRLEMEK İÇİN İSTİŞARELER ÇOK DEĞERLİ: Tarihi yazma değil, yaratma mücadelesinin kızıştığı, zamanın hızlandığı bir günde; bir araya geldik Bu toplantı bizim için çok değerli. Çünkü bundan sonraki yol haritamızı belirlemek için yapacağımız istişareler bizim için çok değerli olacak.

DEPREM ESNASINDA, TOPRAK YÜKLÜ KİŞİLERİN ÜZERİNE TÜM AĞIRLIĞIYLA DÜZENLEYİN: Dün çeşitli istişarelerde önemli kararları açıkladık. Depremden sonra aldığımız bir karar vardı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı politikamızı gözden geçireceğimizi duyurmuştuk. Bunun öncesinde aday belirleme çalışmalarımız son aşamaya geldi ama depremde sadece yer altı çatlamakla kalmadı, yer üstündeki düzen de tüm ağırlığıyla insanların üzerine çöktü. Bu düzenin bütün yolsuzlukları, yolsuzlukları ve zulümleri halka büyük kayıplar verdirmiştir.

DEPREM BİZİ YOK ETTİ BU DÜZENİ DEĞİŞTİRMENİN SORUMLULUĞU NE KADAR AĞIR VE CİDDİ: Kayıplarımız çok büyük, sayılarını bile bilmiyoruz. Resmi rakamlara göre 50 bin civarında var ama bu yıkımları gören herkes bunun çok daha fazla olduğunu biliyor. Acımız büyük, kederimiz derin. Kaybettiğimiz tüm insanlara bir kez daha rahmet diliyoruz. Hayatta kalanlara başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Depremin yarattığı tahribat da bu düzeni değiştirmenin sorumluluğunun ne kadar ağır ve ciddi olduğunu bize gösterdi. Üniversitelerimizde yaptığımız görüşmeler, toplantılar ve çeşitli çevrelerle yaptığımız istişareler sonucunda ittifakımızın güçleriyle birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme kararı aldık. Bu kararımızı dün Ankara’da düzenlediğimiz basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduk. Bundan sonra da milletvekili seçimleri için mücadelemizi yolumuzu daha da detaylandırarak ve güçlendirerek sürdüreceğiz. Bu yol haritası, bugün sizinle yapılacak toplantılarla netleşecek.

24 AY SÜRDÜĞÜ DAVADA, DURUMDA 1 AY DAHA BEKLENEMEYECEĞİNE KARAR VERDİ: Tarih hızlandı, görevler çok ağırlaştı, ciddileşti. Bu tarihi dönüm noktasında demokratik sorumluluk bilinciyle hareket etmeye kararlı olduğumuzu her zaman dile getirdik. Bu sorumluluğun sonuçlarının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Dün bir olay daha yaşandı. Anayasa Mahkemesi, sözlü savunmanın ertelenmesi talebimizi reddetti. 24 aydır devam eden bir davada Anayasa Mahkemesi bir ay daha bekleyemeyeceğine karar verdi. Bu kararın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Seçimlere girerken, bu konuyu Damocles’in kılıcı gibi üzerimizde sallanan kararın devamı olarak görüyoruz.

ŞİMDİ AYM’DE ZİRVEDE, DAHA FAZLA GÜÇTE: Bu karar verildikten sonra artık top AYM’de, daha doğrusu iktidarda. Yani artık davanın kaderi hükümetin insafına kalmış durumda. Bu ülkenin geleceğini ve demokratik dönüşüm umudunu hükümetin insafına bırakmaya hakkımız olmadığını da kabul ediyoruz. Böyle olmamamız gerektiğine dair geniş bir fikir birliği var.

SEÇİME YEŞİL SOL PARTİ ÇATI ALTINDA GİTME KARARI BİZ: Bu nedenle HDP olarak seçimlere katılmanın ciddi riskler taşıdığı kanısına vardık ve seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında katılma kararı aldık. Seçimler bizim için sadece bu dönemin tamamlanması açısından değil, bir sonraki dönemin kurulması açısından da tarihi bir öneme sahiptir. Karşımızda örgütlü bir şeytani düzen var. Bu şeytani düzen her türlü zulmü kullanmayı hak görüyor. Sınır tanımıyor. Halkı yanıltmak ve demokrasi güçlerini bölmek için bir operasyon yürütmekte, aldatıcı yöntemleriyle sürekli olarak nifak yaratmaktadır. Bunu biliyoruz.

KÖTÜ DÜZENİ sona erdirmeye kararlıyız: Bu hain düzen demokrasiyi yerle bir etti, hukuku yok etti, soygunu ekonomik düzene dönüştürdü, sömürüyü hayatın her alanına yaydı. Bu kısır düzene son vermeye kararlıyız. Bunu yapmanın bizim gücümüz dahilinde olduğunun da farkındayız. Toplumun büyük çoğunluğunun bu kirli düzene son verme yönünde güçlü bir irade ve arzuya sahip olduğunu düşünüyoruz. İnancımız aslında bu konudaki çeşitli verilere dayanmaktadır. Sadece veriler değil, günlük hayatta karşılaştığımız tüm gerçekler bize gösteriyor ki toplumdaki asıl güçlü talep, büyük çoğunluğun arzusu demokratik dönüşüm ve değişimdir.

DEĞİŞİMİN ADRESİ VE GARANTİSİ BİZİZ: Evet, bu dönüşümü gerçekleştirmek için sorumlu davranmak ve demokrasinin tüm güçlerini birleştirmek önemlidir. Bu süreçte tüm demokratik güçleri birleştirmenin ne kadar önemli olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Seçimden sonra sandığa gidip yeni bir hayata, yeni bir düzene giden yolu inşa ederken de öyle. HDP, Yeşil Sol Parti ve Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bu sorumlulukla hareket edeceğiz. Demokratik dönüşümün, özgür bir geleceğin ve büyük bir dünyanın inşasının teminatı olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye kararlıyız. Değişimin adresi ve garantisi biziz.

BU TOPLUMUN ÇOĞU ŞU GÜCÜ GÖNDERME GÜCÜNE SAHİPTİR: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları elbette önemlidir. Bu güç gitmeli, bu toplumun çoğunluğunun bu gücü gönderecek gücü var. Ama demokrasi, adalet, özgürlük ve barış temelinde yeni bir başlangıç ​​inşa etmeliyiz. Bu görevi hem bugüne hem de geleceğe tarihsel bir sorumluluk olarak görüyor ve takdir ediyoruz.

GÜCÜMÜZ YETER, FIRSATLARIMIZ VAR: Kararımız belli, tavrımız belli. Bu gücü göndereceğiz, bu düzeni değiştireceğiz. Yeni bir başlangıç ​​ve yeni bir hayatın kurulmasında güvence rolümüzü yerine getirmek için her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Çağrımız açıktır: İktidarın her türlü hain oyunlarına, yalanlarına ve toplumu kaosa sürükleme planlarına karşı demokrasinin tüm güçleri birlik olmalıdır. En geniş mücadele kardeşliği ve en güçlü irade birliği bu seçimleri başarıyla atlatabilmemizi sağlayacaktır. Konuşuyoruz; Birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız. Bundan başka seçeneğimiz yok. Gücümüz yetiyor, imkanımız var. Bu konuda toplumun büyük bir kısmından destek var.”

İlginizi Çekebilir