HDP’de Kılıçdaroğlu ve rüzgar | Haber sitesi PolitikYol

IIP krizinden bu yana Altı Tablo’da HDP’nin nasıl ele alınacağı tartışma konusu. Ayrıca HDP’nin Kılıçdaroğlu’nun kesin adaylığı için bugüne kadar düzenlediği açık çek geçerliliğini koruyor. Vahap Coşkun, HDP’nin olası pozisyonunu yazdı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı ile iktidardaki Cumhur İttifakı’nı karşı karşıya getirmek için stratejik bir hamle yaptı. II, SP ve DP’nin yer aldığı ittifak, 2023 provası olarak da nitelendirilebilecek yerel seçimlerde önemli kazanımlar elde etti. 11 büyükşehir belediyesinin satın alınması ve Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin yaşadığı bölgelerde yerel yönetimlerin kurulması Kılıçdaroğlu’nun konumunu sağlamlaştırdı ve AKP hükümetine bugüne kadarki en güçlü darbeyi vurdu. “Erdoğan yine kazanacak” Efsane 2019 yılında ciddi şekilde yaralanmıştı.

CHP Genel Başkanı bu kritik başarının ardından iki önemli adım daha attı: Adımlardan biri, kamuoyundaki CHP algısını değiştirmeye yönelik bir söylem geliştirmekti. Kılıçdaroğlu, partisinin muhafazakarlar, dindarlar ve Kürtlerle sağlıklı ve güçlü siyasi ilişkiler kurmasını engelleyen tarihi hataları dile getirerek, “galalizasyon” gereğini vurguladı.

İkinci adım Ulusal İttifak’ın genişletilmesiydi. Şubat 2022’de Gelecek Partisi ve AKP’den ayrılan DEVA Partisi’nin de katılımıyla ittifaktaki parti sayısı altıya yükseldi.

Dürüst olmak gerekirse iki hamlede kolay olmadı; çünkü gerek CHP içinde gerekse genel olarak muhalefet kanadında onlara ihtiyaç olmadığını ısrarla savunanlar vardı. Başvuranlara göre; CHP uzun süredir iktidar çemberinin dışında olduğundan vicdan azabı çekecek, helallik isteyecek bir şey söz konusu değildi. Aynı şekilde AKP iktidarının en kilit mevkilerinde yer alan aktörlerden oluşan partilere de muhalefet masasında yer açmanın anlamı yoktu.

Ancak Kılıçdaroğlu bu iki itiraza karşı çıktı. Bir yandan içeriğini ve yöntemini belirtmese de halleştirmede ısrar ederek CHP’nin eskisinden farklı bir yol izleyeceğini böylece göstermiş oldu. Öte yandan iktidara karşı konumunu güçlendirmek için masayı genişletmekten de taviz vermedi.

Ortak eylemin değerini savundu ve Six Tables’ın önemli seçim ve seçim sonrası metinleri üretmesine yardımcı oldu. (Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Mutluluk Partisi’nin Milli İttifak’ın birliğini sağlamadaki rolü düşünüldüğünde, tarihin Kılıçdaroğlu’nu rakiplerine karşı haklı çıkardığı söylenebilir.)

BÜYÜK DÖNÜŞTE DÖNÜŞLER

Bu yapıcı siyasi çizginin ardından Kılıçdaroğlu doğal cumhurbaşkanı adayı oldu. Doğru, süreçte başka isimler de gündeme geldi ama Millet İttifakı’nın altılı bir yapıya dönüşmesinin ardından Kılıçdaroğlu en güçlü aday oldu. İttifakın mimarı olduğu için ittifaktaki en büyük partinin genel başkanıydı ve adaylıkta adı geçen diğer isimler de kendi partisinin mensubuydu.

Sadece ittifaktaki IIP’nin adaylığı hakkında şüpheleri vardı. Bu çekinceler de geçen hafta büyük bir krize neden oldu. IIP önce Masa’dan kalktı ve sonra Masa’ya döndü. Sonunda bu bekleniyordu ve Kılıçdaroğlu, Milletler İttifakı’nın ortak adayı olarak ilan edildi. Böylece Millet İttifakı en keskin köşeyi dönerek bütünlüğünü korurken seçimlere geldi.

Eldeki tüm verilere bakıldığında, HDP’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermemek ve Kılıçdaroğlu’nu desteklemek için rüzgar estiği izlenimi ediniliyor.

Milli İttifak adayının açıklanmasının ardından gözler HDP’ye çevrildi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, deprem nedeniyle cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylarıyla katılma kararını yeniden gözden geçirdiklerini ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanmasının bu değerlendirme sürecinde dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğunu söyledi.

HDP’nin tavrının ne olacağı düşünülürken akılda tutulması gereken üç şey var:

Birincisi, HDP yönetimi olası adaylar arasında Kılıçdaroğlu’na yakın olduğunu daha Milli İttifak adayı onaylanmadan önce zaten açıkça belirtmişti.

İkincisi, ciddi araştırmalar Kılıçdaroğlu’nun HDP seçmeninin en çok beklediği isim olduğunu gösteriyor.

Üçüncüsü de HDP’li diğer partilerin tercihlerinin Kılıçdaroğlu lehine olması.

Böylece HDP’nin kuruluşunda ve tavanında Kılıçdaroğlu’nun adı konusunda uzlaşma var.

YENİ KRİZ

Ancak HDP’nin ortak adaya desteğinin bir şartı var: Şeffaf diyalog ve müzakereler. Bu aslında yeni bir durum değil; HDP, Eylül 2021’den beri bu görevi yürütüyor. Nitekim Sankar, bu çerçevede Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye katılmasını beklediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, siyasetin doğası gereği tüm toplumsal kesimler ve onların temsilcileriyle görüşmeyi gerektirdiğini belirterek, bu kapsamda HDP ile de görüşeceğini söyledi. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu bu beklentiye ve HDP talebine cevap verecektir.

Eldeki tüm verilere bakıldığında, HDP’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermemek ve Kılıçdaroğlu’nu desteklemek için rüzgar estiği izlenimi ediniliyor.

İlginizi Çekebilir