HUDPAR’ın merkezileştirilmesi

Bu seçimin zaten bir kazananı var. O bir HÜDA PAR’dır. Bu parti AKP partisi üzerinden merkeze taşınırken; Bu, Türkiye’de siyasetin merkezinin radikalizme kaymasından başka bir şey değil…

15 Mayıs 2023 seçimlerinin şimdiden bir kazananı var: Hür Dava Partisi (HÜDA PAR). Bu radikal parti giderek daha “merkezileşiyor”. HÜDA PAR’ın merkezileşmesi, Türkiye’de siyasetin merkezinin radikalizme kaymasından başka bir şey değildir.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun 11 Mart 2023’te “2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldık” açıklamasından bu yana parti hızlı bir büyüme yaşadı. “Hızlı yükseliş” derken; Bu, oyların hafta sonu hızlandırılması veya partiye halk desteği değil.

Demek istediğim; HÜDA PAR’ın hızla normalleşmesi ve “merkez parti” muamelesi görmesi…

HÜDA PAR, iktidara yakın medyada ve ana akım medyada bir ay boyunca “herhangi bir taraf” olarak gösterildi. HÜDA PAR, geçmişte Hizbullah’ın bağlantılı olduğu terör eylemleri sorgulanıp gündeme alındığında son derece hoşgörülü davranmıştır. Aslında, parti kendisini “haklı çıkarmaya” neredeyse teşvik edildi. Son dönemde sosyal ağlarda HÜDA PAR’ın kadınlara yönelik görüşlerini “şeker serperek” yansıtmaya çalışıldığı paylaşımlar giderek artıyor. 9-10 Nisan hafta sonu Twitter’da “HÜDAPARve Kadın” etiketi Türkiye’de gündem oldu.

Öte yandan HÜDA PAR’ın bir ayda siyasetin “merkezine” geldiğini gördük. AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un 13 Mart’ta HÜDA PAR Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından iki parti “birleşti”.

8 Nisan’da HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Başakşehir-Kayaşehir metro istasyonunun açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “eşliğinde” katıldı. HÜDA PAR az önce protokole girdi.

10 Nisan’da Yüksek Seçim Komisyonu’na sunulan AKP seçim listelerinde İstanbul 3’üncü bölge 4’üncü asıl milletvekili adayı oldu. 11 Nisan’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin protokolünde gördük:

Yapıcıoğlu, “Türkiye’nin büyük savaş gemisi” TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceği programda, yeni Milgem Fırkateyn fırkateyninin (aslında kesen) sac kesme törenine katıldı.

Gazeteci Ezo Özer’in YouTube kanalında röportaj yaptığı ve MİT eski Bakan Yardımcısı Cevat Öniş, Hizbullah’ın mevcut yapısı hakkında şunları söyledi:

“Evet, Batman, Diyarbakır, Adana, İstanbul, İzmir’de 125-150 bin kişiye dağılmış bir kadroya ait bir yapılanma var.”

Sadece Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu’sunda değil; Büyükşehirlerde varlığını sürdüren bir yapıdan bahsediyoruz.

Ayrıca BirGün’de 10 Nisan’da yayınlanan Özgür Chebe’nin haberine göre, Diyarbakır, Mardin ve Batman’da 183 cinayetten yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Yargıtay’da cezaları onanan ve kesinleşen 58 Hizbullah tetikçisinin daha gözaltında tutulduğu ortaya çıktı. “yeniden değerlendirme” adı.

Özgür Cebe, 26 Aralık 2022’de Sözcü’de yaptığı haberde, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ghaffar Okkan ve 5 korucunun öldürüldüğü cinayetin faillerinden hiçbirinin bir sonuca varmadığına dikkat çekti.

Cebe haberinden alıntı:

“31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi yüksek mahkeme kararıyla mahkûmiyeti tamamlanan ve hükümlü olarak hüküm giyen sanık Suat Çetin, diğer Hizbullah savaşçıları gibi yargılandığı mahkemeye suç duyurusunda bulunarak başvurdu. yeniden yargılama talebi. CMK’nın bildirdiğine göre, mahkeme sanığın talebini kabul etti, ancak kanunda yeni deliller ortaya çıkmadıkça yeniden yargılama yapılamayacağına dair belirli bir madde olmasına rağmen CMK’nın bildirdiğine göre. Sanığın yerel seçimlere iki ay kala 28 Ocak 2019’da özel yetkili mahkemelerde uzun yargılama ve tutukluluk süreleriyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle tahliye edildiği öğrenildi. Suat Çetin’in serbest bırakılmasının ardından Ali Ghaffar Okkan cinayetinin failleri arasında tek bir tutuklunun kalmadığı öğrenildi.

10 Nisan tarihli yeni Cebe haberinde ayrıca şu satırlar yer alıyor:

“Hizbullah hükümlülerinin serbest bırakılmasının, HÜDA PAR’ın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday göstermeyeceğini açıklayarak, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı ile aynı tarihe denk gelmesi dikkat çekicidir. 2018, önceki sayılarda olduğu gibi, Güneydoğu’daki AKP adaylarını destekleyeceğini söylemeden kaçmadı.”

Gaffar Okan’ın katledildiği haberi, en az onlarca Kürt aydın ve sivilin defnedilmesi ve vahşice katledilmesi çocukluk anılarım olarak hafızama kazınırken; HÜDA PAR’ın “normalleşmesi” bana çok düşündürücü geliyor.

AKP, 2018 genel seçimlerinde 157.437 oy aldı; Yani oyların yüzde 0,31’ini alan HÜDA PAR’ın hızla merkezileşmesinin nedenleri elbette tartışılır. Biz de buna odaklanacağız.

Ancak öncelikle bu partinin siyasetin merkezine alınmasının gelip geçici bir durum olmadığının farkına varalım.

AKP listelerinde HÜDA PAR’dan 4 aday var.

HÜDA PAR Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, İstanbul 3. bölgede 4. sıradan aday gösterildi. Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı Batman’da 2’nci sıradan, Genel Sekreter Şehzade Demir Gaziantep’te 6’ıncı sıradan ve Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç Mersin’de 4’üncü sıradan atandı.

Bu dört isim 2018 seçimlerinde seçilebilecek milletvekili adaylarıdır.

Seçildikten sonra AKP milletvekilleri ile eşit hak ve şansa sahip oluyorlar; bakanlığa ve diğer önemli görevlere katılmak, komisyonlara katılmak gibi.

Başta da söylediğim gibi; HÜDA PAR’ın merkezileşmesi, Türkiye’de siyasetin merkezinin radikalizme kaymasından başka bir şey değildir.

İlginizi Çekebilir