Hüseyin Çelik’ten Erdoğan’a uzaktan eğitim mektubu

Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdığı bir mektupta üniversitelerin uzaktan eğitime devredilmesi kararından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Eski Milli Eğitim Bakanı AK Partili Hüseyin Çelik, deprem nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup yazdı.

Erdoğan’a sosyal medya hesabından seslenen Çelik, “Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle ilgili alınan kararın geri alınması gerektiğini size ve kamuoyuna saygıyla bildiririm. Kötülükten uzaklaşmanın bir fazilet olduğunu bilir ve takdir edersiniz.”

Çelik, mektubunda YÖK’ün “yükseköğretime zarar verdiğini” belirterek, YÖK başkanının rektörleri tehdit ettiğini belirtti.

“BU BÜYÜK BİR HATA OLDU”

Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesini “ciddi bir hata” olarak nitelendiren Çelik, “Eski bir milli eğitim bakanı, 40’lı yaşlarında bir öğretmen ve dünyanın en iyi üniversitelerini bilen biri olarak söylüyorum ki bu uygulama telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açacaktır. yaralar.” Çelik’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı açık mektupta şu ifadelere yer verildi:

AÇIK İÇİ SİGORTADIR

“Sayın Cumhurbaşkanı, deprem nedeniyle ülke genelindeki tüm üniversitelerimizin uzaktan eğitime geçmesi ciddi bir hataydı. Birinci Dünya Savaşı’nda dokuz cephede çarpışsa da bu ülkenin tek üniversitesi olan İstanbul Darülfünun’u kapatmadı. Eski bir milli eğitim bakanı, kırk yaşında bir öğretmen ve dünyanın en iyi üniversitelerini bilen bir adam olarak söylüyorum ki böyle bir uygulama onarılmaz yaralar açacaktır.

Ayıptır, günahtır

Pandemiden dolayı üniversitenin yüzünü doğru dürüst göremeyen öğrencilerimiz öyle ya da böyle mezun olacak, diplomalı ama mesleki bilgi ve beceriden yoksun mezunlar olarak karşımıza çıkacak. Ayıptır, günahtır! Ülkemizde örgün eğitime devam eden üniversite öğrencisi sayısı 4 milyon civarındadır. KYK yurtlarının kapasitesi sadece 850.000 kişidir. Yani üniversite öğrencilerimizin sadece yüzde 25’i KYK yurtlarında kalıyor. Ve yine de tüm üniversitelerimiz hangi mantığa göre uzaktan eğitime geçiyor, bundan daha önce bahsetmiştim. Yurtlarda çift kişilik odalar 4’e dönüştürülebilir; 4 kişilik odaların 8’e çıkarılması ve gerekirse ranza sistemine geçilmesi ile yurtların kapasitesinin yarısından tasarruf edilerek depremzedelere tahsis edilebilir. Milli bir felaketle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, herkes gibi öğrencilerimizin de üzerine düşen fedakârlıktan geri durmayacağına inancım tamdır.

REKTÖRLER YÖK BAŞKANININ KENDİNİ TEHDİT ETTİĞİNİ BELİRTTİ

Sayın Cumhurbaşkanı, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren militarist zihniyetin tüm üniversiteleri kışlaya çevirmek için oluşturduğu YÖK, bugünkü zihniyeti ve işleyişi ile yükseköğretimimize kesinlikle zarar vermektedir. Onlarca rektörle konuştum ve YÖK lideri tarafından açıkça konuşmamaları ve kesinlikle örgün eğitime katılmamaları için tehdit edildiklerini söylediler. YÖK’ün kısa vadede Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurum haline getirilmesi, orta vadede ise bu kurumun dünyanın demokratik ve gelişmiş ülkelerindeki kurumlara benzer hale getirilmesi önemlidir. YÖK başkanı, bunca işin üstüne ayda kaç kez cumhurbaşkanlığı yönetimiyle görüşme fırsatı bulabiliyor?

REKTÖRLERE YAĞLAMADIĞINIZDAN EMİN OLDUĞUNUZU SORUN

Tabii ki depremden etkilenen illerdeki üniversite öğrencilerine ve diğer 70 ilde okuyan bölge öğrencilerine de şartlar oluşturulmalı. Ancak mevcut uygulama öğrencilerimize değil YÖK’e uygun olduğu için sizlere getirilmiştir. Lütfen YÖK başkanına değil, pohpohlamadıklarından, önemsemediklerinden emin olduğunuz rektörlere sorun. Eminim size sunduklarımın dışında bir şey söylemeyeceklerdir. Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi için alınan kararın iptal edilmesi gerektiğini size ve kamuoyuna saygılarımla bildiririm. Kötülükten sakınmanın bir erdem olduğunu bilir ve takdir edersiniz.”

İlginizi Çekebilir