İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan deprem açıklaması: Akılla ve bilimle kader gibi alay etmeyelim

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem etüt toplantısında konuşuyor:

Ekiplerimiz 107.000 binayı ziyaret etti. Ancak 29.000 ev sahibi evlerine girmeyi kabul etti. Kahramanmaraş depremi sonrası bize başvuran vatandaşlarımızın sayısı 100 bine ulaştı. Bu konuyu hafife almayı göze alamayız. Vatandaşımızın endişelenmeye hakkı var. Bu ülkenin hiçbir hükümdarı hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edemez. Hiçbir şey eskisi gibi olamaz.

Bu yıkım bizi kendimize geri getirmeli.

Vatandaşların bize yüklediği sorumluluk, hiçbir yöneticinin tek başına kaldıramayacağı kadar büyük. Merkezi yönetim, yerel irade, akademi, STK fark etmeksizin aklın ve bilimin yolundan giderek güçlerimizi birleştirerek çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Kader deyip akıl ve bilimle alay etmeyelim.

Cumhurbaşkanlığı, valilik, AFAD demeden her kurumla omuz omuza çalışmak istediğimizi en yüksek tonda söyledim ve söylemeye devam edeceğim.

İstanbul’da yeni bir döneme kararlılıkla giriyoruz. Önümüzdeki günlerde 3-4 gün içerisinde yol haritamızı açıklayacağım. Vatandaşlarımızı seferberlik sürecine davet edeceğim.

Herhangi bir siyasi kaygı olmaksızın işbirliğine hazır olduğumuzu beyan ederim. İstanbul’da deprem diye bir şey yok, sorun tüm Marmara bölgesini ilgilendiriyor.

Tarafımızdan açıklanan seferberlik İstanbul’un tüm ilçelerine yayılacaktır.

İstanbul’u depreme hazırlamak, hakkını vermek için Türkiye’nin GSYİH’sından daha fazla para gerekiyor. 90 bin ağır hasarlı veya çok ağır hasarlı binadan bahsediyoruz. Sorunlu binaları sadece depreme hazırlamanın maliyeti 360 milyar doları aşabilir.

Şimdi seferberlik zamanının geldiğini vurguluyorum.

Bu ortamda karşıtlıklar, birikmiş düşmanlıklar ve kırgınlıklar unutulur ve aşılır. Hükümetimizi aramak istiyorum. Hem deprem bölgesini hem de İstanbul gibi deprem riski olan şehirleri rahatlatmak için mücadele edelim. İstanbul, Türk ekonomisinin bel kemiğidir.

Detaylar geliyor…

İlginizi Çekebilir