İBB Başkanı İmamoğlu: Binanın hızlı taranması için 75 binden fazla başvuru geldi

Kahramanmaraş ve Hatay’da yaşanan depremlerin ardından İstanbul’da hızlı yapı tarama testleri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “75 binden fazla bina hızlı yapı taraması için başvurdu” açıklamasıyla hız kazandı.

İBB, depremlerin ardından kentteki yapı denetimlerine hız verdi. 50 kişilik bir ekiple günde ortalama 150 binada hızlı tarama testleri gerçekleştiren İBB ekipleri, talepleri hızlı bir şekilde tamamlamayı planlıyor. Binada ortalama bir buçuk saat çalışan ekipler daha sonra zemin etüt raporlarını inceleyerek ortalama 2 gün içerisinde binanın risk durumunu tespit ediyor.

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Çevre Düzenleme Dairesi Başkanlığı ekipleri, İstanbul Bakırköy’de bulunan yarım asırlık binanın risk değerlendirmesini yaptı. İBB uzman ekipleri, binanın kolonlarındaki beton ve demirin kalitesini test etti.

Bakırköy’de yarım asırlık bir binanın risk ölçüm anlarını Instagram hesabından paylaşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “75 binden fazla bina hızlı bina taraması için başvurdu. Eski yapılara öncelik vererek ekibimizi genişletiyor ve risk analizi yürütüyoruz. Öneriler, binanızın sismik direncini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Gül’ün 6 katlı, 12 daireli apartmanında hızlı tarama yapı etüdü çalışmasına katılan İBB Deprem Risk Yönetimi ve Güzelleştirme Daire Başkanı Dr. Özlemeye devam et, çalışmaların detaylarını anlattı. Özlem Tut, 3 yıldır hızlı tarama yöntemiyle binaları denetlediklerini söyledi.

Özlem Tut, binayı kontrol etme yöntemine ilk başvurduklarında belediyenin bina sakinlerini ziyaret ederek izin almaya çalıştığını ancak çoğunun kabul etmediğini belirtti. Kahramanmaraş depremi sonrası İstanbulluların büyük endişesine işaret eden Tut, “Bu dönemde 107 bin binayı ziyaret ederek denetim izni istedik ancak şu ana kadar 29 bin bina bize denetim izni verdi. araştırma. Bugüne kadar toplam 85.000 başvuru aldık. Tüm bu soruları cevaplayacağız. Yaşadığımız depremlerden sonra çok büyük bir hassasiyet oluştu. Bu başvuruları sırayla değerlendirip tüm binaları denetleyeceğiz.”

Bu hızlı tarama yönteminin 10 kattan yüksek binalara uygulanamayacağını belirten Özlem Tut, yeni kuralla kiracıların ve 2000 yılından sonra yapılan binaların da talep alabileceğini söyledi. Özlem Tut, “Ancak bildiğiniz üzere 2000 öncesi yapılar kırılgan yapı stokumuzu oluşturuyor. Bu yapıları önceliklendirip başvuruları değerlendireceğiz.”

İlginizi Çekebilir