İBB Başkanı İmamoğlu: İmamoğlu’nun adaylığı yok

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İmamoğlu’nun adaylığı diye bir şey yok. Her CHP adayı bir başkandır. Benim adayım da cumhurbaşkanı” dedi.

İmamoğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah’ta Altı Sofra buluşmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) yapılan aktarımda, depremin ilk 48 saatinde çalışmaların yetersiz kaldığını belirten İmamoğlu, “Depremin ikinci günü hemen bölgeye gittik. Sayın Cumhurbaşkanımız ve başkentin üç belediye başkanı ile. Ne yazık ki, acı, ağlama çok güçlüydü. Dördüncü gün de dahil olmak üzere bölgeyi dolaştık ve sokakta halkımızın yardımına koşan kurumlarla ilgili AFAD koordinasyonunda ciddi sorunlar yaşandı. Depremin yedinci gününde oradaydık ve çoğu şey düzelmedi. Arama kurtarmada ilk 48 saatin çok önemli olduğunu söylüyorlar, zamanında ne kadar geldik? dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

“Deprem olduğunda saat 5’te burada yerimde oturuyordum. Tüm arkadaşlarımla birlikte hızla çalışmalarımıza başladık. AFAD’ın koordinasyonu ve liderliği ile bölgeye arama kurtarma ekiplerimizi göndermeye başladık. Şunu vurgulayayım; İlk 48 saatte ne yaptık? Türkiye’nin en önde gelen kurumu olan AFAD’ı kimse reddedemez. Bugün toplumun önemli bir kesiminde bir sorun varsa ve bu konuda eleştiri geliyorsa bunun ciddi bir şekilde tartışılması ve önlem alınması, adalete teslim edilmesi gerekiyor.”

“ADAYIM CUMHURBAŞKANI”

İmamoğlu, Altı Masa’nın çalışmalarını ve son gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade ederken, Saadet Partisi Genel Merkezi’nde dün gerçekleştirilen toplantı ve söyleşilere ilişkin şunları söyledi:

“Sahadaydım, geri döndüm. Tabii eve geldiğimde toplantı sona erdi. Görüşme sonrası süreç başladı. Basından ve sosyal medyadan neler olup bittiğini okuyabiliyordum. 11:30 gibi yattım. Ne hakkında konuştuklarını biliyorum. Kişisel bir durum: başkanımız beni aramadı. Bu bir adlandırma sorunu. Başkanımız Sayın Akşener’in pozisyonu ile ilgili süreçleri basından takip ettim. Değişecek tüm kritik durumlar için iyileştirme için yalnızca bir yarışmacı vardır: mod. Muhalefet olarak rejime karşı savaştığımızın farkına varmak. Bu rejim çocuklarımızın geleceğini, bizim yönetim anlayışımızı tehdit ediyor. İkincisi, bu konu ilk kez tartışılmıyor. Zaman zaman bu tür tartışmalar bizim tarafımızda da gerçekleşti. İmamoğlu 16 milyonluk bir şehrin cumhurbaşkanıdır. Bizi bu işe karıştırma. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bu konulara kayıtsız kalamaz, bu konuyla ilgilenir. Doğru yürümek zorundasın. Ben bu görevin adanmış bir askeriyim ve bu kavramı her zaman kullandım. Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı diye bir şey yok, CHP’nin her adayı genel başkan. Benim adayım da yönetim kurulu başkanı.”

“ALTI MASA EKSİK OLMAMALI”

İmamoğlu, “Altı Levha” bileşenlerinden biri olan İYİ Parti ile ilgili tartışmalara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Altıncı masaya karar vermek önemlidir. Bu tablo bir bölüm tablosu değil, bir bölüm tablosu değil. Hepimiz bu masada savaştık. Altılı masadan birden az değil, iki değil. Burada birinin kalbi kırılırsa, onu tamir edeceğiz. Bu konuda endişe duyan biri varsa, onu ele alacağız. İstanbul’da İmamoğlu’nun seçimi kazanacağına inanan kaç kişi var? Ben iyi dövüşebilen bir insanım. Bugün bile bir araya gelmenize engel olan nedir? Neden masayı kurup sorunları çözmüyorsun?”

“BU TABLOYU ONARACAKLAR”

“Milletler İttifakı mutabakat metnini okudum ve yattım” diyen İmamoğlu, sözlerinde şu ifadeleri kullandı:

“Halkın emanet ettiği insanlar bir araya gelecek. Burada sorumluluk Sayın Cumhurbaşkanımda başlıyor ve Sayın Akşener’de devam ediyor. İki siyasi partinin birlikte konumu bizi İstanbul’a götürdü. Bu iki taraf oturup düşünmeden ve konuşmadan uzlaşma olamaz. Endişelerinizi gidereceğiz. Ben yüksek sesle düşünmeyi ve şeffaf konuşmayı seven bir insanım. Ben bu sürece milli bir mesele olarak bakıyorum. Pazartesiye kaç gün kaldı? Bu sorunun çözümü için bir öngörüye ihtiyaç varsa, dün bir araya gelen başkanımız ve Sayın Akşener’de o öngörü var. Altı Levhi bir şeref olarak kabul ederek bu süreci düzelteceklerdir.”

İlginizi Çekebilir