İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbullulara çağrım tehlikeli binaları tarayalım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem riski altındaki İstanbullulara seslendi. İmamoğlu, “Bu bir can meselesi, fazlası değil. İstanbul halkına çağrım, tehlikeli binaları tarayalım. 1999’dan önce yapılan 107.000 binadan şimdiye kadar ne yazık ki sadece 29.000’i bizi taramaya kabul etti. Gerçek resmi görmemiz ve birlikte çözüm bulmamız gerekiyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin 11 ilde büyük hasara yol açmasının ardından İstanbul’da deprem uyarısı yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden İstanbullulara seslenerek, vatandaşları belediye ekiplerinin tehlikeli yapıları taramasına izin vermeye çağırdı.

“RİSKLİ BİNALARI GÖRELİM”

İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir hayat meselesi, başka bir şey değil. İstanbul halkına çağrım, tehlikeli binaları tarayalım. Maalesef 1999’dan önce inşa edilen 107.000 binadan sadece 29.000’i bizi taramaya kabul etti. Gerçek resmi görmemiz ve birlikte çözüm bulmamız gerekiyor.”

İŞİN BAŞLANGIÇ

Öte yandan beklenen Mermer depremiyle ilgili çalışmalara başlandı. İstanbul Belediyesi, binaların ücretsiz sismik testini yapıyor. İBB, 2000 yılından önce yapılan binaları vatandaşların binaatespiti.ibb.istanbul adresinden başvurması halinde ücretsiz denetliyor.

İlginizi Çekebilir