İBB Başkanı İmamoğlu, karbon fiber depremden korunma yönteminin İstanbul’da da uygulanacağını söyledi.

Antakya’da karbon fiberle güçlendirilen ve 3 depremde yıkılmayan binada incelemelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu modeli İstanbul’da da uygulayacaklarını belirtti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından afet bölgesini gezerek çalışmalara katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir haftayı aşkın süredir yardım çalışmalarına liderlik etti. Deprem bölgesindeki merkezleri gezerek depremzedelerle görüşen İmamoğlu, en büyük dezavantajı çadır başta olmak üzere çeşitli malzemelerin bölgeye ulaştırılmasını denetliyor. İDM Başkanı, dün meydana gelen depremde ağır hasar gören Hatay’ın İskenderun ilçesinde koordinasyon toplantısının ardından Beylikdüzü Belediyesi’nin kurduğu çadır kentte vatandaşlarla bir araya gelerek onların dertlerini dinledi.

KARAR yazarları Mustafa Karaalioğlu ve Yusuf Ziya Çomert’in çadırda sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da dönüştürülemediği için depreme dayanıklı olduğu belirlenen binaları güçlendirecek yeni projesini açıkladı:

“Kentsel dönüşüm açısından boşa giden 25 yıl. Bu hızla devam etse bile ancak 100 yılda tamamlanabilir. Bu nedenle İstanbul’da olası bir depremde yıkılması kesin olan binalarda insanlarımızı kaybetmemek için acilen karbon fiber koruma sistemine geçiyoruz.”

Bu konudaki çalışmalara hız veren İmamoğlu, İstanbul’da kentsel dönüşüm yapılamadığından herhangi bir depremde yıkılma tehlikesi olan binalarda bu güçlendirmenin bir an önce yapılması için düğmeye bastı. Halen birçok yapıda kullanılan yöntemin yaygınlaşması için yeni bir model geliştireceklerini bildiren İmamoğlu, şöyle konuştu:

“25 yıllık kaybın üzüntüsü içindeyiz. Daha fazla beklemek ölüme davettir. Bu nedenle en kısa sürede karbon fiber yöntemini İstanbulluların hizmetine sunacağız. Bunun için karbon fiber ile güçlendirilecek binaların maliyeti konusunda da vatandaşa destek olacağız. Belediye olarak modernizasyon bedelini biz ödeyeceğiz ve İstanbullular bunu 3 yılda taksitlendirecek. Bu sayede en azından kırılgan yapıların korunmasını sağlamış ve ölüm riskini azaltmış olacağız.”

İmamoğlu, şu anda yetersiz olan karbon elyaf üretim ve uygulama kapasitesinin ilk etapta 5 katına çıkarılacağını da belirterek, “Riskli tüm binaları vakit kaybetmeden depreme dayanıklı hale getireceğiz. Bir yandan da kentsel dönüşüm projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni projenin hafta sonu İstanbullulara duyurulacağını sözlerine ekledi.

KARBON FİBER YÖNTEMİ NEDİR?

Metallerle karşılaştırıldığında, karbon fiber çok daha güçlü, daha yüksek mukavemetli ve daha hafif bir malzemedir. İnsan saçından daha ince ve %95’ten fazla karbon atomu içeren ipliklerden oluşur. Uygulanan malzeme 3000, 6000, 12000, 24000 gibi farklı ipliklerden oluşan iplikler şeklinde üretilir. Daha sonra bu iplikler dokunarak kalınlığı 1 mm’den az olan kumaşlar haline getirilir. Karbon fiberin yapısı çelikten 5 kat daha hafif olmasına rağmen esnemeye karşı çelikten daha dayanıklı olduğu biliniyor. İplik benzeri lifler kolayca istenilen şekli alır ve kolon, kiriş gibi uygulama yüzeylerine epoksi ile yapıştırılır. Bu yöntem kullanılarak depreme dayanıklı binaların ayakta kalması sağlanmakta ve ölümlerin önüne geçilmektedir.

İlginizi Çekebilir