İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul’un Deprem Eylem Planını Açıkladı

İstanbul Aglomerasyon Belediyesi, “Deprem Seferberlik Planı” kapsamında atılacak adımları belirledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İETT CEO’su Dr. Buğra Gökçe, “Seferberlik ruhuyla ilerlemeliyiz. Herkesin sorumluluk alması gerekiyor” dedi. Gökçe yedi maddede ne yapılması gerektiğini anlattı.

Kahramanmaraş’ın merkezinde meydana gelen depremlerin ardından İstanbul’da da olası bir deprem Türkiye’de ana gündem maddelerinden biri haline geldi. İktidarın İstanbul’u depremlerden korumak için iki yakadaki tehlikeli konutları rezerv alanlara taşıma planı rant eleştirilerinin merkezinde yer alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı deprem hazırlık çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 39 ilçe belediye başkanı ve teknik ekipleriyle önceki gün yapılan toplantıda depremle ilgili önemli gündem maddeleri belirlendi.

“Seferberlik Ruhu”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe de sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun depreme dayanıklı şehir vizyonu ile hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda uygulama adımlarımız hızlandırılıyor. Bir doğal afette koordinasyon yeteneği, güvenlik, lojistik, kurtarma vb. süreçlerde ne kadar önemli olduğunu hepimiz görmüşüzdür. İBB ile ilçe belediyeleri arasındaki ortak iş birliğinin öneminin bilincinde olarak seferberlik ruhunu kaybetmeden süreci ileriye taşımamız çok önemli. Şehrin depreme dayanıklı olmasını istiyorsak, tüm hazırlık süreci boyunca bu konuya çağdaş ilkelere dayalı sağduyu ve doğrularla yaklaşmamız gerekiyor. Muayeneden kural değişikliklerine, güçlendirme veya onarım çalışmalarına kadar pek çok faktörü içeren bir konuda herkesin sorumluluk alması gerekiyor.”

“AKIL VE AKIL İLE”

Gökçe, “Tüm ilçe belediyeleri ve teknik heyetlere katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ortak gündemle toplantılarımızı yoğunlaştıracağımızdan ve koordinasyonu hızla geliştireceğimizden hiç şüphem yok. Biz de yapabiliriz! Hep birlikte sağduyu, akıl ve seferberlik ruhuyla” dedi.

DÖNÜŞÜM İÇİN 7 TEMEL ADIM

– Bir fikir birliği kültürü aracılığıyla risk yapılarının dönüşümünü başlatın.
– Kira yardımını ekonomik şartlara uygun hale getirin.
– Bir ücret karşılığında kamu yararına yükseltmeler yapmak.
– Birinci katlarda kolonların kirişlerinin kesilmesinin önlenmesi.
– Binalarda imar ve yapı denetiminin yapılması.
– Depreme dayanıklı park ve meydanların oluşturulması.
– Kurtarma ve afet müdahalesi için yerel kapasite oluşturun.

İlginizi Çekebilir