İbrahim Kalın’dan seçim tarihi açıklaması: Trend Mayıs’ta olacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, seçimlerin ertelenmesine ilişkin tartışmalara ilişkin olarak, “Önümüzdeki günlerde aksine bir siyasi anlaşmaya varılmadığı takdirde, seçimlerin Mayıs ayında, zamanında yapılması yönünde eğilim var” dedi.

Kalın, Kahramanmaraş depremi ve seçim tartışmasına ilişkin CNN International’a açıklamalarda bulundu.

Becky Anderson’ın sorularını yanıtlayan Kalın, Türkiye’nin depremin ardından “tüm kaynaklarını seferber ettiğini” söyledi.

“100 binden fazla apartman yıkıldı veya hasar gördü” diyen Kalyn, “Her türlü önlemi alıyoruz. Afet bölgesinde şimdiden 300.000’in üzerinde çadır kurduk. Her gün on binlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve diğer geçici barınaklar sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz” dedi.

Deprem sonrasında yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını söyleyen Kalın, “Tabii ki her zaman daha iyisini yapabilirsiniz. Buna hiç şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklı. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim adamlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Bunda kimsenin şüphesi yok” dedi.

SEÇİM TARİHİ AÇIKLAMASI

İbrahim Kalın, seçim tarihiyle ilgili tartışmaya da yorum yaptı.

Seçimlerin ne zaman yapılacağına ilişkin nihai kararın Yüksek Seçim Komisyonu’na (YSK) ait olduğunu kaydeden Kalın, “Cumhurbaşkanı bu kararı tek başına veremez. Parlamento bir karar, bir görüş vermeli. Ama sonuçta, etkilenen 10 şehirde seçim yapılıp yapılmayacağına Yüksek Seçim Komisyonu karar verecek.”

“2 milyondan fazla kişi bölgeyi terk etti” diyen Kalyn, “Gittikleri yerde nasıl oy kullanacakları gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi anlaşmaya varılmadığı takdirde bunun zamanında, Mayıs ayında yapılması yönünde.”

İlginizi Çekebilir